Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Morálka nebo prachy?

8. 02. 2023 7:38:56
Čím více se blíží termín OH v Paříži v roce 2024, tím více se mluví o možnosti účasti ruských a běloruských sportovců na této bezpochyby vrcholné události.

Když v únoru 2022 vpadla do Ukrajiny ruská armáda, bylo jen 4 dny po skončení zimních olympijských her v Číně. Jinými slovy - šlo jen o jakési formální dodržení antického pravidla o klidu zbraní během her, i když v hlavách ruské generality byly dávno připraveny plány k této agresi. I Putinovi bylo nejspíše tak trochu vošajstlich to udělat během nich.

Drtivá většina sportovních svazů vyloučila ruské a běloruské sportovce z jakékoli možnosti účasti na mezinárodních soutěžích. Argumentace byla naprosto jasná a průzračná. Agresivní a dobyvačná válka eliminuje předmětný stát z akci, kde předmětem zápolení je čestný boj o vteřiny, body či centimetry. Dalším důležitým argumentem byl prostý fakt, že ukrajinští sportovci se místo připravy musí soustředit na útok nepřítele v zákopech. Do dnešního dne již cca 200 z nich padlo při obraně vlasti.

Poslední dobou se však zdá, že "ledy tají". President Francie Emmanule Macron se nechal slyšet, že "sport by neměl být politizován a her by se měli účastnit všichni". Na jeho slova naskočil i předseda MOV Thomas Bach a rozhodně není sám. Předseda mezinárodní hokejové federace Luc Tardiff dokonce prohlásil, že je nutné "nezahrnovat morálku do rozhodování o účasti jmenovaných zemí na sportovních zápoleních". Jinými slovy, rozhodování je a bude amorální a podstatným faktorem budou zcela jiné věci.

Nutnost kvalifikace ruských a běloruských sportovců půjde obejít jednoduchým způsobem. Zatímco v Evropě by nejspíše "byly problémy", v Asii to naopak téměř jistě nebude. Podmínkou účasti bude samozřejmě start pod jakýmsi neutrálním praporem, bez státních znaků země a hymny při případném vítězství.

Co se stane, když se "ledy prolomí" a na stadionu v Paříži se v příštím roce skutečně při zahájení objeví dvě skupiny "anonymních" sportovců. Téměř jistě se her nezůčastní Polsko a pobaltské státy. Lze předpokládat, že tyto země nezůstanou osamoceny. Předseda českého OV pan Kejval prohlásil, že sice má vůči účasti Ruska a Běloruska výhrady, ale Češi do Paříže pojedou. Může se stát, že v jisté fázi her proti sobě nastoupí "anonymní" sportovec proti ukrajinskému. Půjde jen o obyčejný zápas nebo o cosi více? Bude v publiku dodržen striktní zákaz presentace ruských/běloruských státních symbolů, nebo tomu bude jako při Australian open, kdy při zápase Srba Djokoviče vlály v publiku ruské vlajky s portrétem válečného zločince? Nestane se hlediště prostorem pro "výměnu názorů" fanoušků obou zemí?

"Sport do politiky nepatří" zní obvyklá fráze obhájců účasti všech zemí bez ohledu na to, co se ve světě děje. Možná tomu bylo v antice a možná v prvních několika v moderních dějinách. Hitler v roce 1936 využil OH jako prostor pro presentaci nadřazenosti árijské rasy (trochu mu to tam pokazil Jesse Owens, to jen na okraj). Po skončení války si Němci dlouho v mezinárodních soutěžích ani neškrtli a nikdo to nepovažoval za diskriminaci. V roce 1972 se v Mnichově odehrál krvavý masakr, způsobený Araby, kteří zavraždili 11 israelských sportovců. V roce 1976 byly hry v Montrealu bojkotovány většinou afrických zemí na protest proti účasti novozélandských ragbistů, kteří předtím odehráli nějaké zápasy v Jihoafrické republice, kde vládl apartheid. V roce 1980 do Moskvy nepřijela řada západních i asijských zemí na protest proti vpádu SSSR do Afghánistánu, o 4 roky později v rámci odplaty (žádný jiný důvod nebyl) nejeli do Los Angeles sportovní výpravy z tzv: "socialistického tábora".

Jinak řečeno, olympijské hry jsou dávno vysoce politickou událostí, kde se pořadatelé chtějí "ukázat" a to bez ohledu na náklady,které jsou v drtivé většině ztrátou pro národní ekonomiku. Pokud tedy sport přesto do politiky nepatří, je třeba se ptát, jestli tam patří válka. A to ne lecjaká, ale válka, která může zde dne na den přerůst v jaderný konflikt, který by ukončil nejen konání olympiád, ale podstatnou část běžných lidských činností, pokud by tedy nějací lidé na planetě zůstali.

Svět stojí před docela zásadním dilematem. Jestli do Paříže přijedou ruské a běloruské výpravy ( a je úplně jedno, jestli budou mít jen bílé dresy a mluvit i mezi sebou anglicky ), bude to znamenat, že jsme zcela resignovali na morální aspekt podobných událostí a do budoucna bude úplně jedno, že tam přijede nějaký novodobý Hitler, aby všem ukázal, že důležitější jsou prachy a "styky". K velké radosti členů Mezinárodního olympijského výboru, který už dávno zahodili nějaké mravní aspekty své činnosti a podstatou bude nejspíše bobtnající konto kdesi v Curychu.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Autor: Tomáš Vodvářka | středa 8.2.2023 7:38 | karma článku: 40.73 | přečteno: 3875x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 40.61 | Přečteno: 7059 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

"Dej mu, hajzlovi"

Křičel ženský hlas na muže, který v rámci demonstrace na Václavském náměstí kopal do projíždějícího vozu s ukrajinskou SPZ

20.3.2023 v 7:51 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Devátá (povídka na víkend)

Nemohl spát, pořád se převaloval ze strany na stranu, pak zase chvíli pozoroval záblesky na stropu z pouličních světel a zdálky vnímal kakofonii uličního ruchu. Pak se konečně zvedl, vzal si na sebe redingot a zaklapl tiše dveře

19.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 263 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ať rozhodl jakkoli, je to špatně...

První závažné rozhodnutí hlavy státu se týkalo jeho podpisu pod zákon, schvalující redukci valorizace pensí v letošním roce. Dalo se tušit, že bude kritizován..

16.3.2023 v 9:51 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5852 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Pesach – to je zrození národa

Mnoho lidí na světě společně slaví Pesachový seder, protože nás tento svátek spojuje nejen v rámci každé rodiny, ale i v rámci jednoho národa.

31.3.2023 v 5:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 226 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 582 |
VIP
Počet článků 879 Celková karma 33.34 Průměrná čtenost 2566

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...