Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Miloš Zeman - fait accompli

29. 01. 2023 11:08:58
Používám jeho výrok, pronesený v OSN ohledně okupace Krymu. Do češtiny se dá přeložit jako hotová věc. Na rozdíl od jeho prognostických schopností doufám, že i v tomto se mýlil. Stejně jako řada voličů v něm.

Jsem si jist, že drtivá většina obyvatel této země ve věku 50+ zaznamenala Zemanovu existenci v roce 1989 poté, co vešla ve známost jeho publikace v Technickém magazínu. Do té doby časopis určený pro úzkou skupinu čtenářů šel z ruky do ruky a šířil se i v samizdatu. Důvodem byl popis reálného stavu naší ekonomiky, který se výrazně lišil od oficiální propagandy. V době, kdy jsme bojovali o zrno a překonávali jeden rekord za druhým v dobývání uhlí či množství vyrobeného surového železa, jsme ve volném čase po hrdinských pracovních výkonech sháněli prakticky všechno. Od dámských vložek, toaletního papíru či třeba aspoň trochu slušného konferenčního stolku. Miloš Zeman naši zem celkem správně umístil na chvost těch rozvojových. I když se časem ukázalo, že některá data byla tak trochu přestřelená, svůj podíl na konec Jakešova hlupství jistě měl.

Po skončení revolučního kvasu bylo zřejmé, že jeho talent a nesporná inteligence nezůstane zavřená kdesi doma. Vzhledem k tomu, že na pravici již vládl pevnou rukou Václav Klaus, vydal se on, bytostný pravičák, doleva. Nalezl pole neorané v malé skupince sociálních demokratů, kteří fakticky zanikli v roce 1948 spojením s komunistickou stranou. Svým svěžím drajvem odstranil staré pány, tesknící po předúnorových časech, a založil stranu nového střihu, která se záhy stala vedle ODS hegemonem politické scény. Díky Youtube jsme schopni nalézt řadu různých televizních debat a parlamentních projevů, kde do sebe tito dva alfa samci veřejné scény zběsile buší, aby později vyšlo najevo, že jde de facto o politická dvojčata, která hrají před národem divadýlko. Vše bylo dokonáno tzv. opoziční smlouvou, kdy přestali předstírat poliitický boj a padli si do náruče rozdělením faktické moci.

V roce 2003 zažil pan Zeman nejspíše nejhorší ponížení, kdy jej členové vlastní strany nezvolili v tajné volbě hlavou státu. Z počtu odevzdaných hlasů ve sněmovně to bylo naprosto jasné a presidentem se stal Václav Klaus. Miloš Zeman se vytratil z veřejné scény.

V roce 2013 se objevil, kdy zprvu nenápadně, avšak velmi důsledně směřoval ke svému cíli - presidentské sesli. To se mu podařilo za cenu neskutečných lží a faulů, kdy třeba veřejně prohlásil, že na hradě Hardegg, rodovém sídle Schwarzenbergovy manželky, visí obrazy s hákovými kříži (ve skutečnosti hrad patří již několik stovek let jinému vlastníkovi). Poukazem na to, že pokud by se stal hlavou státu jeho protivník, nastane vracení majetku sudetským Němcům atd. znejistil řadu našich spoluobčanů, kterým přestalo vadit i to, že před volbami byl konfrontován hlasovým záznamem, kde jeho nebližší spolupracovník Šlouf hovoří s mafiánem Františkem Mrázkem. V každé jiné zemi by tento záznam (jehož pravost nebyla zpochybněna) znamenal okamžitý stop v politice kohokoliv a to i na té nejnižší úrovni.

Není smyslem tohoto blogu vyjmenovávat všechny přešlapy, kterých by se hlava státu neměla nikdy za žádných okolností dopouštět. Připomeňme jen buranství při návštěvě zesnulé královny Alžběty II, kdy zcela ignoroval předepsaný ( a všemi dodržovaný) protokol.

Meritem jeho desetiletého působení byla pomstychtivost, vlastnost, jež by v politice neměla mít místo. Svou stranu, kterou de facto vyhrabal z nicoty, touto svou snahou si to se všemi vyřídit, de facto pohřbil do dnešní bezvýznamnosti. Kdokoli z jeho okolí, kdo neprojevoval psí oddanost, byl jím posléze veřejně umravněn, upozaděn a dehonestován. Na Hrad si pozval a celou dobu deseti let hostil emisara Ruské federace Martina Nejedlého. Na místo kancléře si dosadil jedince, který přes jeho slib nikdy nedostal bezpečnostní prověrku a jehož aroganci nejspíše na tomto místě již nikdo nepřekoná. Mluvčí Jiří Ovčáček byl směšnou figurou, kopající kolem sebe jako osmitelý hošík na pískovišti.

Naopak jedince, kteří upozorňovali na nebezpečné zpravodajské působení Číňanů a Rusů v naší zemi, nazýval čučkaři. Jak se později - bohužel - ukázalo, naši zpravodajci měli pravdu a čučkařem se tak stal kdosi jiný.

Na MDŽ roku 2023 bude jeho poslední den na Hradě. Po něm se odebere do ústraní a nejspíše zjistí, že už vůbec nikoho nezajímá. Pan Nejedlý si bude muset pronajmout kancelář jinde, než v sídle českých králů, pan Ovčáček bude muset znovu oslovit Haló noviny (pokud ještě vycházejí). Pan Mynář nejspíše shánět dobré advokáty. Z Hradu bude nutné vymést vajgly, do kontejnerů dát prázdné láhve a rovněž dlouho větrat. Nejen smrad z cigaret, ale zápach ze lží, osočování a zloby vůči všemu, co panu Zemanovi zrovna nesedělo. Do dějin se nejspíše zařadí vedle Antonína Zápotockého, z něhož zbyla jen lež s následným tragickým dnem utajované měnové reformy a stupidní pohádka o transformaci Ježíška v dědu Mráze.

Dne 9.3.2023 bude pan Miloš Zeman fait accompli. Přesto by měl zůstat v mysli pamětníků, že tento způsob presidenství je poněkud nešťastný, řečeno slovy velkého literáta.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Autor: Tomáš Vodvářka | neděle 29.1.2023 11:08 | karma článku: 31.29 | přečteno: 602x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 7058 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

"Dej mu, hajzlovi"

Křičel ženský hlas na muže, který v rámci demonstrace na Václavském náměstí kopal do projíždějícího vozu s ukrajinskou SPZ

20.3.2023 v 7:51 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Devátá (povídka na víkend)

Nemohl spát, pořád se převaloval ze strany na stranu, pak zase chvíli pozoroval záblesky na stropu z pouličních světel a zdálky vnímal kakofonii uličního ruchu. Pak se konečně zvedl, vzal si na sebe redingot a zaklapl tiše dveře

19.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 263 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ať rozhodl jakkoli, je to špatně...

První závažné rozhodnutí hlavy státu se týkalo jeho podpisu pod zákon, schvalující redukci valorizace pensí v letošním roce. Dalo se tušit, že bude kritizován..

16.3.2023 v 9:51 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5852 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Proč odbory nedemonstrují před sídlem Agrofertu? Otevřený dopis odborům.

Česká Republika se za poslední dobu stala svědkem několika bizarních veřejných shromáždění. Jakoby se snad mezi majiteli politických náboženských sekt schylovalo k závěrečné bitvě o voliče.

30.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 379 | Diskuse

Vít Klíma

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze.

30.3.2023 v 14:08 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 1497 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU jako společenství národních států? Ano!

Minulý týden citovala řada médií slova polského premiéra Mateusze Morawieckého pronesená při jeho návštěvě na univerzitě v německém Heidelbergu. Tématem byla jednak válka na Ukrajině a jednak budoucnost evropské integrace.

30.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 43.92 | Přečteno: 2749 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Odborový miliardář v luxusní bundě (130 000) ozdobou odborářské dělnické demonstrace.

Babiš je nejen expremiér a poražený prezidentský kandidát, ale především majitel mnoha firem a miliardář. Bundu za 130 000 si jistě může dovolit. Proč také ne když na to má. Na dělnické demonstraci to ovšem působí dost nevhodně.

30.3.2023 v 8:46 | Karma článku: 29.62 | Přečteno: 975 | Diskuse

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 39.05 | Přečteno: 995 | Diskuse
VIP
Počet článků 879 Celková karma 33.34 Průměrná čtenost 2566

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...