Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Už máte doma roušky na ústa?

2. 02. 2020 7:52:00
Ještě o vánocích 2019 byl termín koronavirus znám jen lékařům a to nejspíše ne všem. Uplynul měsíc a toto slovo je otvírákem televizních novin a hlavním titulkem deníků. A co vy? Jste připraveni?

Je to samozřejmě strach z neznámého. Fakt, že "naše" chřipka každoročně zabije zhruba 2500 našich spoluobčanů (odhadem asi 5x více, než nás zahyne na silnicích) nechává chladnými úplně všechny a procento očkovaných proti této smrtelné chorobě je u nás proti okolním státům nízké. Pokud se ale objeví cosi nového, o čem jsme neslyšeli a co má pověst tajemné hrozby, je na paniku zaděláno. Média to ještě přihnojí délkou příspěvků (zhruba třetina vysílacího času hlavních zpráv), na sítích se objevují obrázky padajících lidí na čínských ulicích a náhle je o čem mluvit.

Virus je vůbec zajímavý materiál. Je tvořen řetězcem ribonukleové kyseliny a jde de facto o neživý organismus. Jeho existence je umožněna možností přenosu mezi nositeli (zvířata, lidi), kde ve většině případů vnikne do buňky nositele a zůstane tam skryt. V lidském či zvířecím organismu - pokud je virus málo aktivní a nositel je dobře imunitně vybaven - zůstane zaparkován a nic se neděje. Čas od času se však stane, že vlivem změny jeho vlastností stoupne aktivita viru mnohonásobně. Tomuto jevu se říká mutace a zevním projevem jsou epidemie, kdy je díky přenosu nejčastěji kapénkovou infekcí zasaženo virem obrovské kvantum lidí. Virus napadá imunitní buňky nositele, v nich se pomnoží, buňka se rozpadne a namnožený virus postihuje další buňky nositele. Pokud se nositel už s daným virem jednou setkal, je imunitní obrana nositele dobře připravena a většinou se opět nestane nic, vyjma horečnatého onemocnění. Pokud jde však o virus se zcela novou sekvencí informací, je na průšvih zaděláno.

Virus - který nemá mozek a neuvažuje - se navzdory tomu chová velmi inteligentně. Nezabije každého, do koho vnikne. To by byl jeho konec a zanikl by s mrtvým nositelem. Jeho snahou je přežít a v klidu se uhnízdit v přeživším a čekat - mnohdy mnoho let - na svůj okamžik. Jako příklad uvádím virus způsobující pásový opar, který je zaparkován v oblasti buněk páteřních nervů a mnoho let je zcela němý. A pak - zejména u starších jedinců či lidí se sníženou imunitou - náhle obživne a způsobí bolestivou nemoc.

V naší zemi je nyní kritický nedostatek ústních roušek. Je zajímavé, že zatím nebylo médii sděleno, že tento ochranný prostředek prakticky vůbec nechrání zdravého jedince proti případné infekci. Je částečně účinný u nemocného jedince, který svým kýcháním a prskáním zejména v uzavřených prostorách spolehlivě rozšiřuje virus na další spoluobčany. Přesto už i nemocnice, které roušky potřebují zejména pro operatéry, pociťují nedostatek tohoto základního vybavení sálů.

V naší zemi zatím do dnešního dne nebyla přítomnost koronaviru 2019 nCoV (to je ten mizera z Wu chanu) prokázána. Lze však předpokládat, že pokud nastane pandemie (celosvětová infekce) dorazí i k nám. Nepříjemné je to, že jsme nyní na začátku období "našich" chřipek a obě nemoci nejsou od sebe rozeznatelné. Jedinou možností je laboratorní potvrzení či vyloučení, což potřebuje čas a peníze.

Co opravdu může vyvolat problém, je panika. Návaly jedinců s lehce zvýšenou teplotou a kašlem, kteří se dožadují hospitalizace, aby byli tak říkajíc "u lizu". Plné čekárny lékařů jsou totiž tím správným místem, kde si virus doslova libuje, protože jeho koncentrace je v tomto prostoru dramaticky vysoká, takže přechod z jednoho člověka na dalšího je otázkou několika málo okamžiků. Navíc je řada občanů krmena různými seriály, kde se hrdina prochází naskládanými řadami svých virem zkosených spoluobčanů a není vyloučeno, že tuto fikci může začít považovat za realitu.

Co dělat? Je to jednoduché. Chovat se zodpovědně jako u každé chřipkové epidemie. Vyhýbat se uzavřeným prostorám (kina, divadla atd.). Důsledně si umývat ruce a používat kapesníky. Pakliže se objeví teplota a bolest hlavy či kloubů, nespěchat za lékařem (již zmíněno nebezpečí čekárny), ale zůstat v posteli a potit se. Zvýšit příjem vitamínů /pomeranče, grepy, nebo taky kysané zelí/. A hlavně zůstat doma a nemít pocit, že i s teplotou je nutné ještě zaskočit do práce, kde je samozřejmě "nezbytně nutné" dodělat nějakou práci.

Takže, až dočtete tento článek, dejte si studenou sprchu (a opakujte každé ráno), uvařte si zázvorový čaj a snězte dva-tři pomeranče. V tom případě jste totiž pro sebe udělali maximum. A nechte roušky rouškami.

Autor: Tomáš Vodvářka | neděle 2.2.2020 7:52 | karma článku: 45.88 | přečteno: 11027x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Dům se zahradou (povídka na dočasnost)

Ten dům vypadal nádherně. Nebylo možné jej minout, byl vidět již z dálky. Moderní fasáda , tvary a neotřelé a nezvyklé architektonické prvky.

1.4.2020 v 3:04 | Karma článku: 30.02 | Přečteno: 903 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Falkirkské kolo (fotoblog)

V době domácího prodlévání a karantén člověk hrabe v archivu a objeví některé zapadlé vzpomínky. Třeba tu ze Skotska. Zvu Vás na projížďku.

27.3.2020 v 10:18 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 519 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Být italským či španělským lékařem.....

je za klidových podmínek docela dobře placená práce. Nyní se však ukazuje, že ona idylka se může proměnit v černou můru, kterou si neumíme představit.

24.3.2020 v 14:01 | Karma článku: 37.63 | Přečteno: 1975 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Radosti ostravského lékaře za dob pandemie (doplněno)

Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.

23.3.2020 v 19:19 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 6545 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

... co s těmi co nebrečí ....

Tak už se snad dobereme konce zmatků, kdy se vybírají mezi všemi postiženými ti, které odškodníme. Mne by zajímalo jak k tomu přijdou ti, kteří vybráni nebudou ?

3.4.2020 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Vilém Ravek

Sestřička z Thomayerovy nemocnice.

Sestrička z Kramárov – hrála se v devadesátých letech ve všech rádiích. Já teď však intenzivně myslím na jinou sestřičku. Na sestřičku z Thomayerovy nemocnice, o které nejspíše nikdo žádný písňový text nesloží.

3.4.2020 v 18:55 | Karma článku: 26.54 | Přečteno: 705 | Diskuse

Jiří Turner

Líbí se ti pomník Koněva? Tak se ti líbí vliv Sovětského svazu na naše novodobé dějiny!

Myslím si, že pokud se někomu Koněvova socha líbí, svědčí to pouze o jeho poněkud pochybném vkusu. Pokud ale s jejím odstraněním někdo nesouhlasí, tak možná jen zavírá oči před tím, co všechno tento pomník symbolizuje.

3.4.2020 v 18:19 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 432 | Diskuse

Milan Smrž

Možná pozitiva krize

Máme pokračovat dosavadním směrem nebo bychom se měli zastavil a v konsenzu hledat jiná řešení? Nemohla by právě dnešní krize být chvílí, v níž se zamyslíme nad nesmyslným paradigmatem stálého růstu a jeho devastujícími následky?

3.4.2020 v 18:11 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 113 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zůstaňte doma, řeklo Švýcarsko mimo jiné striptérkám

V titulku smutnou situaci odlehčuji černým humorem, ale švýcarská vláda přitvrdila, například počítá s omezením cestování až na půl roku.

3.4.2020 v 17:26 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 200 | Diskuse
VIP
Počet článků 712 Celková karma 36.73 Průměrná čtenost 2541

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....