Antisemitismus jako zlé idiotství

15. 11. 2018 21:37:27
Zdá se, že i přes zkušenost holocaustu je antisemitismus stále živý a že je opět na vzestupu. V jednotlivých zemích Evropy, ale nejen v ní, se liší jen mírou svých projevů.

Moderní dějiny naší země, respektive ty krátce před jejím vznikem, mají velkou morální šmouhu v podobě hysterického vzedmutí, vyvolaného dodnes neobjasněnou vraždou mladé ženy Anežky Hrůzové, z které byl obviněn židovský mladík Leopold Hilsner. Fáma o rituální vraždě panny k získání krve dopadla nejspíše na velmi kyprou půdu, živenou nesmyslnými pověrami z dob středověku, kdy byli Židé v diaspoře ostrakizováni a pronásledováni pro smyšlená obvinění, mnohdy velmi krutě s vyústěním do pogromů a masového vybíjení, často vyvolaném vládnoucí mocí ve snaze se zmocnit židovského majetku.

Po podpisu tzv. Mnichovské dohody - tedy období druhé republiky - prakticky všechny české profesní komory vydaly o své vlastní újmě nařízení, vylučující její členy židovského původu z veřejné činnosti. O práci tak přišli lékaři, právníci a další intelektuálové. Teprve nedávno se president České lékařské komory omluvil za toto naprosté selhání tehdejších elit.

I po válce, kdy se do vlasti navracela torsa původního obyvatelstva židovského původu, se šoa přeživší jedinci setkávali s odporem. Je zaznamenáno svědectví pana Kurta Wehleho, Žida, který se navrátil z Terezína. Poté, co mu úřady přidělily byt v Praze zaslechl, že "Ty Hitlerovy plynový komory byly nějaký děravý, vrátilo se víc Židů, než odešlo".

I po více jak 70 letech po válce se u nás antisemitismu daří. Jedním z jeho představitelů je novinář Adam Benjamin Bartoš, který před několika lety začal sestavovat seznam Židů, známých osobností z politiky, hospodářství, duchovního života a kultury. Nazval tuto svou činnost Dvorana židovské slávy se slovy, že "Židé se nehlásí ke svému původu ani k tomu, jak snadno pronikají na významné posty. Nepochlubí se sami, tak jim v tom pomáhám". Na hrob Anežky Hrůzové poté zavěsil ceduli s nápisem:"Její smrt český národ semkla a s naléhavostí ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla doposud uspokojivě vyřešena". Je jen dobře, že soud jeho aktivity ocenil dvouletým podmíněným trestem. Jako třešničku na dortu je třeba uvést, že tohoto člověka přišel k soudu podpořit neúspěšný presidentský kandidát a zdejší bloger pan Petr Hannig.

Dalším představitelem agresivního antisemitismu je pan Ladislav Malý, který v rámci "poutě" k hrobu Anežky Hrůzové, pořádané organizacemi Národní sjednocení a Národní demokracií, prohlásil:" Není sporu o tom, že Anežka Hrůzová byla zavražděna Židem Hilsnerem."

Dalším jedincem, který potřeboval ventilovat své postoje, byl bývalý tajemník parlamentní strany SPD pan Jaroslav Staník, který v opilosti prohlásil, že "Židí, homosexuálové a cikáni měli jít do plynu".

Antisemitismus se však masověji šíří po sociálních sítích. V Prostějově byl za války židovský hřbitov rozbořen a náhrobní desky - macevy - si rozebrali místní obyvatelé jako schody či dláždění svých dvorků. Při snaze o obnovu hřbitova (tedy jen jeho jakousi formální ukázku) a důstojné uložení oněch náhrobních kamenů kolovaly po městě nenávistné projevy charakteru, že jde o aktivity židozednářů, sionistických spiklenců, amerických židáků či aktivity drzé židovské obce. Je nutno podotknout, že ne všichni občané města se zachovali zle. Někteří ony macevy dali k dispozici židovské obci.

Přesto je Česká republika ještě relativně bezpečnou zemí, kde se zatím nekonají přímé fyzické útoky na jedince s jarmulkou /i když je zaznamenán slovní útok na takto oděného muže v pražském metru/. A to na rozdíl od zemí jako je Francie, kde jsou útoky a vraždy občanů židovské národnosti již poměrně časté. V Německu se stal muž s jarmulkou objektem přímého fyzického útoku. Poslední útok se odehrál nedávno při bohoslužbě v Pittsburghu v USA s 11 mrtvými.

Dnešní antisemitismus se v Evropě transformuje do nenávisti vůči státu Izrael. Báchorky o trávení studní a rituálních vraždách již přestávají účinkovat i na mentálně inferiorní jednice. Proto se "moderní" antisemité soustřeďují na kritiku Izraele. Je mu neustále upíráno právo na existenci, je na něj uplatňován dvojí metr - tedy co proběhne v jiné zemi zcela bez povšimnutí, je u Izraele ihned zveličeno a této zemi je to vytýkáno širokým mezinárodním společenstvím. Zatímco bezprecedentní útok na svrchované území státu raketami ve snaze pobít co největší počet jejich obyvatel je brán jako "spravedlivý boj", jakákoli odveta Izraele, vedená nikoli vůči civilnímu obyvatelstvu, ale jen k odpalovacím rampám (často umístěným na nemocnicích či školách) či tunelům, je ihned prezentována jako akt agrese a stát Izrael je za to peskován. Evropská unie financuje teroristickou organizaci Hamás, která je faktickým vládcem pásma Gaza. Peníze na zlepšení situace obyvatel končí na kontech předáků Hamásu a v nákupech raket.

V roce 2014 podpálili tři Palestinci synagogu ve Wuppertalu v Německu. Nedošlo naštěstí ke velkým škodám. Pachatelé byli nalezeni a potrestáni náhradou škody a veřejně prospěšnými pracemi. Soud však neshledal, že motivem činu byl antisemitismus. ale politický manifest. Totéž potvrdil i odvolací soud s tím, že šlo o legitimní vyjádření nesouhlasu s politikou Izraele.

Je třeba si klást otázku, proč v 21. století existuji lidé, kteří jsou schopni zabíjet jiné jen proto, že jsou odlišní, mají jiný původ či jiné vyznání. Že mají i přes šílenou zkušenost holocaustu představu, že lze nějakou zemi "vyčistit" od nežádoucího elementu. Nechápou, že turbulence dějin může velmi snadno provést obrat o 180 stupňů a že oni se náhle mohou stát oním "nežádoucím" prvkem, který bude zase jinými odstraňován podobným způsobem, jakým se chovali před časem oni.

Antisemitismus, stejně jako jiné anti-ismy, je možné označit bez uzardění jako zlé idiotství. To, které vyvolává nenávist, která se však jistojistě neuklidní "dokončením" daného úkolu. Nenávist nelze ničím ukojit, ničím zastavit či ovládnout. Nakonec začne požírat své děti. To však těm zlým idiotům nikdy nedojde.

Autor: Tomáš Vodvářka | čtvrtek 15.11.2018 21:37 | karma článku: 31.97 | přečteno: 752x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Rudý sliz

Pořad ČT Události dne 15.10.2019 přinesl dvě zprávy, které kouzlem nechtěného mají vzdor dlouhému odstupu času shodného původce.

16.10.2019 v 5:20 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1290 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Lhář Miloš Zeman

Další kolo never ending story bude dnes řešit pražský soud. Miloš Zeman řekl o Ferdinandu Peroutkovi dehonestační výrok, který není schopen doložit.

14.10.2019 v 7:45 | Karma článku: 45.65 | Přečteno: 7934 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kontinuum (nedělní povídka)

Metro zastavilo se skřípotem uprostřed dvou stanic. Byl to poslední spoj do periferie, kam v tuhle dobu už nikdo moc nejel. Po chvíli zhaslo i světlo a přísvit nouzového neonu stačil pouze na hrubou orientaci. Byl jsem tam sám.

12.10.2019 v 21:33 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 590 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

S Čínou na věčné časy a nikdy jinak.

Omlouvám se za jistou modifikaci hesla, které bylo v dobách ne až tak dávných rozvěšeno po našem Československu. Staré časy se vracejí.

9.10.2019 v 11:09 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 1837 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Odkud se bude vysílat Týden s premiérem? (nekorektní spekulace)

Široká divácká veřejnost je znepokojena eventualitou, že by dnes večer Televize Barrandov hned po vysílání neskutečného Premiéra nevysílala skutečného prezidenta Zemana v jeho tradičním týdeníku pro dolních 10 000 000.

17.10.2019 v 13:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Míka

Jaké je vlastně poselství Gréty Thunberg? A co na to zmíněná věda?

Nedávno byla na ČT v 168h reportáž o Grétě Thunberg.. víceméně na téma, proč jsou na ni prý útoky, a jestli jsou oprávněné.

17.10.2019 v 12:21 | Karma článku: 15.85 | Přečteno: 225 | Diskuse

Klára Kutačová

Záchanáři českého zdravotnictví

Už jsem to asi párkrát psala, že spolu s titulem záchranáře dostanete ještě bonusově i kvalifikaci Praktické sestry (dříve Zdravotnického asistenta). Dnes se podíváme na to jak se toho občas někdo pokouší zneužít.

17.10.2019 v 12:00 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 150 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nakolik jsou naše nemocnice OK?

Moje známá - lékařka s celoživotní zkušeností říká: vždycky záleží na tom, kdo vede kliniku nebo nemocniční oddělení, jaký si tam udělá pořádek, ale záleží i na tom, kdo zrovna má službu.

17.10.2019 v 10:24 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 309 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Rebelové pro vyhynutí demokracie

Poslední dobou budí pozornost hnutí „Rebelie proti vyhynutí“, což je česká odnož mezinárodního „Extinction Rebellion“. Jeho cílem je údajně zabránit vyhynutí lidstva. Dle mého soudu však spíše usiluje o vyhynutí demokracie.

17.10.2019 v 9:01 | Karma článku: 30.88 | Přečteno: 560 | Diskuse
VIP
Počet článků 651 Celková karma 38.41 Průměrná čtenost 2477

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz