Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Potraviny: při přepočtu na příjem jsou znatelně levnější, je mnohem širší výběr - od vyloženého odpadu, po velmi dobrou kvalitu.

Víno: s dobou za komoušů naprosto nesrovnatelné jak výběrem, tak i cenami.

Pivo: poslední dobou ceny letí dost rychle nahoru, takže toto bude vhledem k příjmům asi tak nastejno.

Oblečení: pro ilustraci si vzpomínám, jak jsem přibližně kolem roku 1980 kdesi ve frcu koupil takové pochybné sako za velmi výhodnou cenu 88 Kčs. Dnes za stejný ekvivalent koupím solidní sako v normálním obchodu.

Energie: našel jsem, že v roce 1989 byla průměrná cena za kWh 0,48 Kčs. Jakkoliv v poslední době cena elektřiny vylítla, stále je levnější než za komoušů.

Bydlení: asi jediná položka, kterou můžeme vyhodnotit jako výrazněji dražší.

Vybavení domácnosti: pokud mi chcípla třeba pračka nebo lednice, velký problém jak s cenou, tak i s dostupností. Dnes si vyberu, koupím a do tří dnů mám novou za cenu, o které se lidem mohlo za komoušů jen zdát. Totéž platí pro nábytek - za komoušů na to byly (novomanželské) půjčky se splatností téměř do důchodu. Dnes si nábytek prostě koupím.

Cestování: škoda mlčet, naprosto nesrovnatelné.

Svoboda slova: jakkoliv se prostor svobody zužuje, stále je to nesrovnatelné. Každý může kdykoliv a kdekoliv nadávat na vládu, prezidenta, systém, a pokud vyloženě nelže, nic se mu nestane.

Prosím tedy vzdychače po minulosti, aby rozebrali, v čem bylo líp.

P30e83t81r 60S58k22á72l15a

21. 11. 2023 17:07

Ano, bydlení bylo levné. Zato byl problém si byt pořídit. Asi ne všude ale v Praze určitě.

Foto

Príde babka na úrad a hovorí staršiemu pracovníkovi pri okienku:

- Česť práci, súdruh!

Úradník jej odpovedá:

- Babička, vy ste si asi poplietla dobu.

Babka odpovedá:

- Dobu možno, ale teba nie!

Pamatuji na letitý vtip, jak Slováci byli politicky pružní:

Česť práci, súdruh tajomník ... a hned na toho pána vedle: Pozdrav "Pánbu", pán farár

Foto

Uvážíme-li, že za socíku bylo v KSČ asi 10% občanů republiky, tak když tomu přidáme členy SČSP, spolupracovníky StB a podobné kousky, tak na těch 15% budeme. Sice někteří už mezi námi nejsou, ale co jejich potomci? Krom toho, vždy vstanou noví bojovníci.

Je to tak, TIHLE se za minulého režimu lépe měli.

Foto

A63l78e36š 74M84e71r51t10a

21. 11. 2023 19:48

V roce 1986 měla KSČ 1 670 000 členů a kandidátů, když připočteme rodiné příslušníky, tak to bylo daleko více než těch patnáct procent. Ovšem nostalgiky nemusí být jen bývalí straníci, to je jen taková vaše konstrukce.

J34o81s95e76f 35U14l84m82a65n

22. 11. 2023 9:23

S těmi lidmi přicházím denně do kontaktu a zjistil jsem, že problém není ani tak v tom, že by se měli tak špatně, jako že je děsně iritují sociální rozdíly. To, že má nějaký o 30 let mladší mladíček trojnásobek jejich platu, je pro ně prostě nepřijatelné, nedej bože, že nějaký podnikatel má příjem v řádech milionů a více. Takový příjem je v jejich očích nemorální a smí ho mít jen Putin. Jinak samozřejmě, jak jste správně uvedl, nostalgie v souvislosti s mládím hraje také velkou roli.

Jo tak je otázka jestli je to nemorální nebo jde o závist. Já osobně si tipuji to druhé. Lidi nějak extra moc na morálku nejsou, zato závist je rozšířená vlastnost.

Patnacti procentum obcanu republiky bylo za komunistu lip.

Verim tomu, ono bylo tem 15% lip i za obou protektoratu, nemeckeho i sovetskeho. Byli to lide vseho schopni a za kazdeho rezimu se dokazi mit lip nez tech 85% ostatnich.

Což je blbost, bo dnes tihle pamětníci žít nemohou.

Foto

Rozhodování je celkem jednoduché. Na jedné straně za mě někdo rozhodne, co budu dělat, co si budu myslet, kde a jak budu bydlet. Na druhé straně nějaká pofidérní svoboda a zodpovědnost sama za sebe. Každý se jí snaží okrájet, zneužít a já jí musím permanentně hájit. V práci stačilo držet hubu, vstoupit do strany, moc nevyčnívat a jeden dostával pravidelně přidáno a byl povyšován, nemusel ani moc dělat. Teď aby se vzdělával, snažil, byt vidět, a dokonce si sám říct o přidání, nebo nedej bože najít si jinou práci. Úplná hrůza, za prací se stěhovat. Vezměte si volby, jít volit nebo ne, koho z těch lumpů volit? Dřív to bylo povinné a bez výběru, jak jednoduché, jak pohodlné. Pokračovat by bylo zbytečné, je to přeci zcela jasné.

Vašek

Foto

Netvrdím, že z těch 15% má každý na cestovaní, ale zajímavé by bylo vědět, jak by si libovali v tom návratu zpět, kdyby museli poníženě škemrat, aby je vrchnost laskavě pustila na dovolenou do toho zkaženého světa.

Foto

P43e61t59r 30B73u25r78i39a71n

21. 11. 2023 20:44

Pokud by nyní v tom socialismu žili, vedli by řeči, jak je ten režim špatný, jak jim chybí svoboda, kolik by toho jinde dokázali, jak jim vláda a Rudé právo lžou.

To jen v naší liberální demokracii si dovolí exponent komunistické totality, který z ní úspěšně žil, tvrdit, že naše liberální demokracie je totalita! Nechce nám ji tu zavést přes autoritativní pseudodemokracii?

J28i26r38i 76V91r89a18b52e54c

21. 11. 2023 19:39

No, ty 15% můžeme oželet a věnovat soudruhu Putinovi. A bude líp.

Ve většině to jsou stejně budižkničemu lemplové.

Ke kterým ale vy samozřejmě nepatříte, že.

J86i18ř43í 57B12o25č56e32k

22. 11. 2023 9:10

a když si uvědomím, jaké možnosti mají dnes moje děti, tak jim i závidím a doufám, že se ta doba nikdy nevrátí

No, nevrátí, nevrátí. Ani devadesátky už se nevrátí.

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS