Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Bylo mi ho strašně líto, protože jsem tomu nevěřil, ta suma mi připadala nesebratelná. A teď mám obrovskou radost.

J53o83s50e29f 53M17i45k98i55n

26. 9. 2023 14:44

Problém je, že systém má být nastaven tak, aby se na takové případy NEMUSELO takto vybírat.

Souhlas. Díky za ten odkaz na charitativní web.

Já jsem samozřejmě ráda, že se podařilo peníze vybrat tak rychle, ale nesouhlasím s tím, že až teď jsme složili nějakou pomyslnou "maturitu". Těch sbírek je plno a kdo chce, tak o nich ví. A mediálně známých je jich také dost. Pozitivní na tom vidím to, že mnoho lidí díky tomu objeví, že existují spolky jako Donio, Znesnáze21 a jiné a začnou pomáhat i dalším, co pomoc potřebují.

Foto

To je samozřejmě pravda. Do sbírky pro Martina se zapojilo zhruba čtvrt milionu lidí. V tom vidím jisté pozitivum.

To je všechno krásné, avšak tato vlna empatie a laskavosti je většinou vyvolána nějakým srdceryvným mediálním výjevem, obvykle katastrofou nebo jako v tomto případě nemocným dítětem. Osobně mám mám jisté pochybnosti o motivech takového masového jednání, které ma svůj počátek u nějakého mediálního obrazu. Domnívám se totiž, že je často vyvoláno momentální převahou citů nad rozum, jinými slovy vyvoláno afektem. Laskavosti a empatie si cením nejívce tam, kde se projevují jako přirozený partner rozumu, s nímž jsou v rovnováze a projevují se tedy průběžně, v obyčejných situacích, v běžném životě, nepodnícené médii ani davem. A že bych zrovna viděla laskavost jakožto zjevný povahový rys Čechů v normálním životě, to říci nemohu. Češi podle mě jsou v jádru laskaví lidé, ostatně jako lidé jakéhokoli jiného národa, avšak svou laskavost umí velmi dobře skrývat, zřejmě nikoli z vrozené pokory. Projevují ji jen svým bližním a přátelům, nebo při nějakém celospolečenském patosu.

Co se týče veřejných sbírek na podobné případy - osobně nevím, kolik a kde bych vlastně měla přispívat. Myslím si, že by takové případy měl financovat stát, popřípadě doporučit jakou částku zde mzdy by měsíčně či ročně měl člověk posílat. Jaksi se mi příčí být solidární zrovna tam, kde ukážou média.

Foto

Souhlasím s Vámi, že by podobné případy měly řešit státní instituce a nikoli média. Motivy mohou být jakékoliv, ale pokud je nutný onen mediální obraz, tak pokud je to ku pomoci, nelze jej zavrhovat.

Nikdo nikoho nenutí, aby přispěl. nemusíte. Ale můžete dle svých možností. A pakliže se čtvrt milionu lidí rozhodlo, že pomohou, je to prostě dobrý ukazatel stavu společnosti.

Je fajn vědět, že jsou ve většině Češi takoví, jak se projevili právě v této sbírce. Jednomu je hned líp.

Nad touto problematikou přemýšlím léta. Pokud nemají na léčbu zdravotní pojišťovny, měl by léčbu financovat stát! Teď má vyjedenou a zadluženou státní kasu po předchozí vládě, ale mělo by to být jeho problémem, na který by měl mít!

Také se skláním nad solidaritou Čechů!

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS