Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Doktora do měsíce

26. 05. 2023 10:13:58
Aspoň tak to tvrdí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a jeho resort zavedl nový formulář, který po vyplnění odešlete na příslušnou zdravotní pojišťovnu a do měsíce máte vymalováno. Hezká idea, která v praxi narazí

Odkaz na formulář zde.

Zní to hezky, zvláště v této době, kdy se značná část pacientů domáhá svých práv být ošetřen co možná nejrychleji a pokud možno tím nejlepším specialistou a kdy do telefonu či od zdravotní sestry slyší omšelé "nebereme, máme plno".

V minulém blogu jsem psal o některých příčinách současného stavu. Vyjma patologie a třeba biochemických laboratoří je brzký termín objednání se k lékaři požadované specializace na úrovni když ne terna, tak aspoň amba v Lotynce. Jsou lékaři tak líní, že se jim nechce pracovat? Při povrchním pohledu by to mohlo i zdát. nicméně vítejte v realitě.

Lékařů je prostě málo, zvlášť v periferních ambulancích. Tento stav byl predikován před cca 10 lety a politici o něm samozřejmě věděli. Ostudné nástupní platy, mizérie v postgraduální péči, více méně otrocká práce absolventů, kteří pracovali za peníze ve formálním úvazku 0,2 více jak 8 hodin denně. Současně povinnost sloužit služby, kdy - pokud by dodrželi počet možných přesčasových hodin na rok - by skončili někdy v polovině roku a dále by sloužit nesměli. Toto vše způsobilo menší atraktivitu oboru, násobenou popromočním exodem zhruba 20% čerstvých absolventů mimo Českou republiku.

Řada z výše uvedeného byla již napravena, avšak lékaře prostě naklonovat nelze. Slováci se k nám už tolik nehrnou, pokud mizí z domoviny, skončí dále na Západě. Z ostatních zemí to zase nejde, protože je nutnost složit vedle odborných i jazykovou zkoušku a všichni vědí, že je více efektivní se naučit dobře anglicky než česky.

Lze očekávat, že se situace bude pomalu lepšit, počet mladých absolventů lékařských fakult se mírně zvyšuje, nicméně lze s nimi počítat až po cca 6-7 letech praxe, kdy složí atestaci v oboru a stanou se samostatně pracujícími lékaři bez nutnosti dozoru. Do té doby se situace bude flikovat, jak je koneckonců v naší zemi zvykem.

Návrh ministra Válka má několik úskalí. Tím zásadním je to, že zdravotní pojišťovna není zaměstnavatelem soukromého lékaře. Sice jej platí s přerozdělených peněz zdravotní daně, ale nemá nad ním moc rozhodovat, koho a kdy přijme do své péče. Pokud je současná čekací doba na vyšetření v řádu 3-4 měsíců, je pokyn, aby byli vyšetřeni do měsíce ti, kteří přijdou s jakýmsi befelem od pojišťovny, silně kontroversní. Budou mít přednost před těmi, kteří čekají o měsíc déle? Jakým právem? Jen lékař může rozhodnout, jestli je stav natolik akutní, že pacient bude ošetřen co nejdříve nebo jeho stav prostě počká. Že by tuto povinnost a tedy i odpovědnost na sebe vzal úředník pojištovny, je samozřejmě pitomost.

Lékař v terénu má současně právo určit, kolik pacientů denně přijme. Je to dáno jeho individuálním přístupem, kondicí, věkem atd. Jsem si jist, že řada pacientů by nesla nelibě, pokud by byli přijati sice rychle, ale současně by na ně lékař měl jen několik minut bez toho, aby je podrobně vyslechl. Opět zde za delší konec provazu tahá lékař.

Lékař je navíc svázán řadou regulačních opatření, o kterých běžný pacient (a ani kolega v nemocnici) nemá ponětí. Při nadlimitním příjmu počtu nemocných by se snadno mohlo stát, že by se tento obětavec stal předmětem regulačních srážek, což je - přeloženo do češtiny - stav, kdy je mu za odvedenou práci nejen že nezaplaceno, ale je za ni i pokutován. Je logické, že se každý kolega, který podobný stav zažil a pojišťovně zaplatil své poctivě vydělané peníze, nebude mít příliš zájem se do podobných excesů pouštět.

Nejde o nic nového. Vzhledem k 4 letému volebnímu období se u nás fakticky nedají provádět strategická rozhodnutí s dosahem třeba 20-30 let, i když víme, že by byla potřebná. Markantní je to nyní s absolventy základních škol a jejich menší šancí se dostat na žádanou střední školu. O tom, že nastane jakási "přijímačkové tsunami", bylo jasné v letech 2008 - 2009, kdy skokově stoupla porodnost. Přesto to nikdo neřešil a dnešní vláda musí (nezaviněně) současný stav flikovat, jak se dá. Kritizovat ji za stávající situaci je chucpe. S počtem lékařů je to stejné, neboť to, že jich bude málo, se ví od roku 2012. Každý čtenář bude schopen vyjmenovat další podobné situace.

Je to tím, že máme řadu politiků, někteří z nich jsou výrazně alternativně inteligentní a forma jejich projevů drtivě vítězí nad logickým obsahem jejich řeči. Co bychom potřebovali jako pověstnou sůl, jsou státníci, kteří by zřetelně vysvětlili své - možná i nepopulární - kroky s tím, že jsou nezbytné a že posléze se systém upraví k všeobecné spokojenosti. Stále věřím, že by se našla většina našich občanů, kteří by danou situaci pochopili a nešli křičet na náměstí, že je třeba vládu svrhnout a instalovat tam ty, kteří daný tristní stav zamlčí a přesunou na potomstvo.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Vodvářka | pátek 26.5.2023 10:13 | karma článku: 24.68 | přečteno: 583x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Wim Hof - Ledový muž (recenze)

Otužujete se? Provádíte dechová cvičení? Snažíte se vědomě ovládnout svou mysl ? Pak tuhle knížku číst nemusíte. Pro ty ostatní je to skvělý návod, jak se sebou cosi udělat.

31.5.2023 v 15:36 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 115 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Mistrovství světa v hokeji bez Rusů není mistrovstvím světa?

Ruský kanál Ria novosti se zamyslel nad skončeným MS v hokeji s tím, že se Rusku stala neodpustitelná křivda. A současně tupí ty, kteří na něm získali medaile.

30.5.2023 v 10:11 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 462 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kateřina Karolová - Jiné místo (recenze)

Blogerka Kateřina Karolová se po své prvotině "Já, doktorin" (část této knihy vycházela na zdejším blogu na pokračování) vydala na dráhu spisovatelky tajemných příběhů. Lze konstatovat, že třetí kniha "Jiné místo" je asi nejlepší

29.5.2023 v 20:38 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 281 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Fiesta v Aviles

Většina lidí asi zná ten název. Fiesta. Ve Španělsku je to označení svátku. Také první román slavného Ernsta Hemingwaye. Byl jsem tam a viděl. A přidávám pár fotek s vědomím, že nemohou obsáhnout ducha té slávy.

29.5.2023 v 17:09 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 241 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

O bučení na ukrajinskou tenistku a jiných věcech

Člověk si rád občas zabučí. Já sice většinou bučím ve Státní opeře, ale kdyby na to přišlo, klidně bych si zabučel i na tenisu

31.5.2023 v 17:36 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 129 | Diskuse

Jan Ziegler

Je šance, že slušní Rusové nahradí zločinné rusáky

Sdružení Svobodných Rusů v ČR rázně odsoudilo údajné ruské mírové návrhy Ukrajině jako zločinné a nepřijatelné. Protiputinovští partyzáni podnikli úspěšnou akci u Bělgorodu a zaslouží si uznání jako ti, co bojovali proti nacismu.

31.5.2023 v 16:49 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 128 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Wim Hof - Ledový muž (recenze)

Otužujete se? Provádíte dechová cvičení? Snažíte se vědomě ovládnout svou mysl ? Pak tuhle knížku číst nemusíte. Pro ty ostatní je to skvělý návod, jak se sebou cosi udělat.

31.5.2023 v 15:36 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Ziegler

Bojovat za mír s ruskou vlajkou? Příště rovnou prapor s hákovým křížem

Jsou to skvělá čísla. Tak 85% Čechů podporuje naše členství v NATO, a 71% Čechů správně vidí jako viníka války na Ukrajině Rusko. Tyto výsledky přinesl průzkum slovenského Think tanku Globsec.

31.5.2023 v 10:29 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 414 | Diskuse

Karel Wágner

Terorismus roubovaný na vědu

Díky sledovanému a hojně diskutovanému oteplování se Evropou jak lavina šíří antikapitalismus. A vypadá to, že by se rád zde usadil.

31.5.2023 v 9:09 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 373 | Diskuse
VIP
Počet článků 891 Celková karma 29.22 Průměrná čtenost 2558

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...