Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Fotky z Buči versus fotky z olympijských her v Paříži

1. 02. 2023 7:54:42
Velké události se mohou nakonec koncentrovat do několika fotografií, jež bývají výmluvnější než jejich sáhodlouhý popis. Czech press foto zveřejnila letošní vítězné.

Fotografové jsou ti, kteří nám svým uměním správně zmáčknout zprostředkovávají silné okamžiky, plné emocí a faktického popisu skutečností, o kterých sice víme, ale nejsme si vždy schopni je představit v plném rozsahu. Ať už jde o společenské události, novodobou historii, záběry umělců a sportovců či magické okamžiky z přírody.

Ty letošní se týkaly mimo jiné i ukrajinského města Buča krátce po jeho osvobození.

Některé z nich by vydaly na esej. Muž, zabitý před mnoha dny a jeho pes, který jej odmítá opustit. Lze si jen domýšlet, kolik podobných výjevů se muselo naskytnout těm, kteří dorazili na místo, no těžko asi nazvat bojů, když zřetelným výsledkem nebyly zničené tanky či muži v maskáčích, ale postřílení tlející civilisté, které vzhledem k situaci neměl kdo pohřbít. Vítězná fotografie nezachycuje žádné zřetelné dynamické drama, ale tichou žalující emoci, kterou pochopí každý. Možná se dostane do učebnic historie 21. století, kde vedle již téměř ordinérních cest do vesmíru, vynikajících vědeckých objevech, které nám usnadňují a zpříjemňují život bude v obrazové dokumentaci také tato skutečnost lidského barbarství, sepětí se středověkem, který máme ve zvyku považovat za dávno překonaný. Nepotřebujeme znát toho, kdo tam leží s přikrytou tváří, ani toho, kdo zmáčkl spoušť svého kalašnikova. Stačí se jen chvíli dívat, abychom pochopili tento absurdní výjev, jehož autorem je tzv. Homo sapiens, tedy člověk (údajně) rozumný. Možná přesvědčí i některé naše občany, kteří podobné fotografie považovali za dokonalé herecké projevy.

Současně víme, která země je de facto původcem výše uvedeného šílenství. Země, jež je schopna vyslat své občany do vesmíru, země neskutečného přírodního bohatství a rozlohy, která mu musí stačit, aby jeho občané měli kde žít. A tato země přesto zahájila dobyvačnou válku s cílem ukrást jiné zemi její prostor, když už ne celý, tak aspoň její část. A použít k tomu ty středověké způsoby.

Po počátečním odsouzení tohoto postupu celým světem a vyloučením drtivé většiny jeho organizací ze světového společenství jsme v posledních dnech svědky počínajícího "tání" a námluv těch hodně významných, aby se věci vrátily před začátek války. Jistě, opatření budou namístě, žádné prapory, žádná hymna státu atd. Jakoby bychom na chvíli zavřeli oči a řekli si, že se toho zase tak moc nestalo, že je to vlastně maličkost kdesi v nějaké zemi, která nás až tak moc nezajímá. Co na tom, že sportovci znásilňované země místo oštěpu či tenisové rakety drží v ruce samopal kdesi v zákopu, co na tom, že mnoho z nich se již nikdy nepostaví na tartan, aby zúročili své úsilí a čestným zápolením dokázali světu, že oni jsou lepší, než ti druzí.

Politika do sportu nepatří, praví někteří. A co válka, ta do něj může být jaksi nenápadně přimíchána v nějakém podivném lektvaru? Umí si někdo představit, co by nastalo, pokud by proti sobě nastoupil sportovec země násilnické a na druhé straně znásilňované? Co by se dělo v hledišti, kdy třeba i nyní na tenisovém turnají na druhém konci světa vlají v rukou diváků ruské prapory s potrétem hlavy této země? Šlo či jde ještě o sport, nebo jen kvintesenci vášně, na jedné straně s jakousi přezíravou nabubřelostí a na straně druhé vzteklé zoufalství, že proti mne stojí kdosi, kdo je třeba příbuzný někoho z armády, která plení mou zem?

Dnes není jisté, zda-li v rozhodování členů MOV převládnou peníze (co jiného), nebo mravní étos. Pokud zvítězí to první, budeme svědky čehosi, co na OH ještě nikdy nebylo. Protože se jistě najdou ti, kteří nebudou nastupovat proti sportovcům Ruské federace (ať budou oblečení v neutrálních barvách a bez znaků své země), v hledišti budeme svědky nechutností a nacionálních vášní. Olympijská myšlenka zanikne v kutálení zlaťáčků pro vybrané jedince výboru a empatičtí lidé místo sledování utkání půjdou raději na procházku do lesa.

Protože budou mít na mysli tu fotografii, která dnes zaujala porotce Czech Press Foto a nebudou se chtít dívat na pohyblivé fotografie z olympijských her.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Autor: Tomáš Vodvářka | středa 1.2.2023 7:54 | karma článku: 27.70 | přečteno: 549x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 7058 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

"Dej mu, hajzlovi"

Křičel ženský hlas na muže, který v rámci demonstrace na Václavském náměstí kopal do projíždějícího vozu s ukrajinskou SPZ

20.3.2023 v 7:51 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Devátá (povídka na víkend)

Nemohl spát, pořád se převaloval ze strany na stranu, pak zase chvíli pozoroval záblesky na stropu z pouličních světel a zdálky vnímal kakofonii uličního ruchu. Pak se konečně zvedl, vzal si na sebe redingot a zaklapl tiše dveře

19.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 263 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ať rozhodl jakkoli, je to špatně...

První závažné rozhodnutí hlavy státu se týkalo jeho podpisu pod zákon, schvalující redukci valorizace pensí v letošním roce. Dalo se tušit, že bude kritizován..

16.3.2023 v 9:51 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5852 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 223 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 574 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 441 | Diskuse
VIP
Počet článků 879 Celková karma 33.34 Průměrná čtenost 2566

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...