Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Přitažlivost Andreje Babiše

15. 01. 2023 7:36:22
Pro necelé dva milióny našich spoluobčanů je alternativa, že by se na příštích 5 let stal hlavou státu Andrej Babiš natolik žádoucí, že mu dali a nejspíše i příště dají svůj hlas.

Bylo by jednoduché a nesprávné odbýt uvedený fakt tím, že každý, kdo mu věnuje svůj volební lístek, je pomatená kobliha. Žijeme v dobách mediálních zkratek, čteme většinou jen nadpisy, stačí nám billboardy či jedna dvě věty, abychom měli jasno, Traktáty sociologů nám mnohdy připadají příliš složité, jejich autoři podezřelí a délka jejich rozborů neúměrně dlouhá. "Je třeba zastavit migraci a Drahoše", bylo před 5 lety úderné heslo, které jistě přispělo k vítězství končící hlavy státu. Heslo jednoduché, manipulativní a svým způsobem stupidní.

Pro mnoho našich spoluobčanů je možnost, že by na Hradě po čase opět zasedl intelektuál, nepřijatelná. Ti byli vždy podezřelí, už za totality, kde je bylo nutno vydělit do "třídy pracující inteligence", vedle "dělníků a rolníků", které režim vykořisťoval a současně jimi přes deklarovanou přízeň pohrdal. U intelektuálů nebylo nikdy jisté, jestli se vlivem studia neodkloní na nesprávnou stranu. Ti, co tak učinili, byli posléze posíláni do geodetických prací a jejich přínos pro společnost byl limitován na bytové semináře (např. náš významný filosof 20. století Jan Patočka, umučený StB).

Po listopadu 1989 se společnost výrazně polarizovala do dvou směrů, reprezentovanými oběma Václavy. Nelze si nepovšimnout, že ten Klausův postupně nabýval větší popularity. Dnes jsme svědky, že absolventi humanitních směrů jsou osočováni ze zbytečnosti svých oborů. Málokdo si uvědomí, že diplomová práce nemusí vždy znamenat převratné myšlenky, že jde v drtivé většině o průkaz schopnosti absolventa pracovat s informacemi a to v jakékoli pracovní profesi či osobním životě. Tato schopnost se nyní ukazuje jako klíčová pro orientaci v záplavě mnohdy protichůdných zpráv, které se na nás sypou ze všech možných médií a sítí.

Nelze vyloučit, že právě malá či žádná schopnost práce s informacemi a absence kritického myšlení je příčinou nepopiratelného úspěchu Babišova týmu. Rovněž je jisté, že řada našich občanů, které vážně zasáhla ekonomická krize, volí Andreje Babiše v naději, že on jako případná hlava státu za ně všechno vyřeší. "Vždyť nám přidal na mzdě" byl argument, který jsem zaslechl při odůvodnění jeho volby. Mnoho lidí slyší na to, že jeho není možné zkorumpovat, protože je bohatý. Při jeho školním kvízu, kdy byl přistižen, že neví základní informace, jsme byli svědky téměř zuřivé apologeze jeho příznivců, že některé věci není třeba vědět, že nejsou tolik potřeba.

Není smyslem tohoto článku vyvracet výše uvedená tvrzení, protože ti, kdo si přesné informace chtějí sehnat, tak již učinili a vědí své a ti, kterým stačí jen jeho projevy, to tzv. "nepotřebují".

Zdá se, že jediný, kdo to může současný stav změnit, je Andrej Babiš sám. Bezprostředně po vyhlášení výsledků prvního kola se opřel do svého protikandidáta s poukazem na jeho komunistickou minulost. Což je samozřejmě pravda, avšak v případě pana Babiše neskutečná drzost, protože jestli byl někdo spojen pupeční šňůrou s minulým režimem, byl to právě on sám. Jeho projevy jsou plné sebechvály, vychloubání se s kým vším se potkal atd. To vše ve zmíněné konfrontaci s absolutní neznalostí některých faktů, které považujeme za natolik obligátní, že si je nepotřebujeme vyhledávat u rabbiho Googla, protože je prostě víme.

Nemá smysl přesvědčovat jeho přívržence o jejich špatné volbě, veřejné nadávky jsou nepochybně kontraproduktivní. Je ale třeba s klidem a rozvahou jim klást otázky, zda-li chtějí na Hradě osobu, která se při první nepříjemné otázce začne vztekat jako malý chlapec při odebrání hračky, osobu, která je sice v Evropě známa, avšak nikoli pro svůj morální profil jako Václav Havel, ale spíše jako ten, kdo umí vyčenichat dotace pro svůj byznys a posléze je s ostudou vracet.

Nebo třeba jen to, jestli chceme na trůn po českých panovnících a presidentech jedince, který neví, kdo napsal Švejka.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Autor: Tomáš Vodvářka | neděle 15.1.2023 7:36 | karma článku: 35.00 | přečteno: 1052x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 7058 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

"Dej mu, hajzlovi"

Křičel ženský hlas na muže, který v rámci demonstrace na Václavském náměstí kopal do projíždějícího vozu s ukrajinskou SPZ

20.3.2023 v 7:51 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Devátá (povídka na víkend)

Nemohl spát, pořád se převaloval ze strany na stranu, pak zase chvíli pozoroval záblesky na stropu z pouličních světel a zdálky vnímal kakofonii uličního ruchu. Pak se konečně zvedl, vzal si na sebe redingot a zaklapl tiše dveře

19.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 263 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ať rozhodl jakkoli, je to špatně...

První závažné rozhodnutí hlavy státu se týkalo jeho podpisu pod zákon, schvalující redukci valorizace pensí v letošním roce. Dalo se tušit, že bude kritizován..

16.3.2023 v 9:51 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5852 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Proč odbory nedemonstrují před sídlem Agrofertu? Otevřený dopis odborům.

Česká Republika se za poslední dobu stala svědkem několika bizarních veřejných shromáždění. Jakoby se snad mezi majiteli politických náboženských sekt schylovalo k závěrečné bitvě o voliče.

30.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 382 | Diskuse

Vít Klíma

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze.

30.3.2023 v 14:08 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 1504 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU jako společenství národních států? Ano!

Minulý týden citovala řada médií slova polského premiéra Mateusze Morawieckého pronesená při jeho návštěvě na univerzitě v německém Heidelbergu. Tématem byla jednak válka na Ukrajině a jednak budoucnost evropské integrace.

30.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 43.92 | Přečteno: 2753 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Odborový miliardář v luxusní bundě (130 000) ozdobou odborářské dělnické demonstrace.

Babiš je nejen expremiér a poražený prezidentský kandidát, ale především majitel mnoha firem a miliardář. Bundu za 130 000 si jistě může dovolit. Proč také ne když na to má. Na dělnické demonstraci to ovšem působí dost nevhodně.

30.3.2023 v 8:46 | Karma článku: 29.62 | Přečteno: 975 | Diskuse

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 39.05 | Přečteno: 995 | Diskuse
VIP
Počet článků 879 Celková karma 33.34 Průměrná čtenost 2566

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...