Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Největší problémem ve zdravotnictví je komunikace

18. 12. 2019 8:47:59
Pan Marek Orko Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3 LF UK se ve svém rozhovoru dotkl jednoho z ožehavých témat. Doporučuji přečíst.

Odkaz na rozhovor je zde. Vedle tohoto rozhovoru je vhodné si přečíst i diskusi pod článkem, která je názorově silně polarizována a odvíjí se celkem logicky od osobních zkušeností pacienta v zdravotnickém zařízení.

Hlavním předmětem článku je úroveň rozhovoru nemocného s lékařem. Mohu ze své praxe člena revizní komise ČLK jen potvrdit, že výrazná většina oprávněných stížností pacientů byla na základě arogantního chování ze strany lékaře. Naopak - oprávněné stížnosti na špatný medicínský postup byly v jednotkách procent.

Pamatuji si, že v době mých studií (léta 1979 -1985), nebyla psychologie brána v potaz vůbec. Bylo to celkem logické v kontextu tehdejší doby, neboť existovalo tzv. "národní zdraví" (s příslušnými ústavy různých úrovní), existoval lékař obvodní a závodní. Komunistická "výchova" byla zastoupena i na lékařské fakultě 4 lety studia marxismu-leninismu, z tohoto "vědeckého" oboru byla nakonec i státní zkouška v VI. ročníku. Komunistická ideologie popírala existenci duše, člověk byl brán jako součást "masy" pracujících, která přeci potřebuje jen uspokojit své základní potřeby a zbytek byl buržoasní balast.

Dnešní doba je jednoznačně jiná a pro pacienty mnohem příznivější. Žádný lékař - možná až na naprosto sporadické výjimky - si netroufne chovat se k nemocnému tak, jak pro bylo u slovutného primáře Sovy v ikonickém seriálu. Sdělit nemocnému, že má být zticha a že odteď je jeho zdravotní jenom věc lékaře, si nedovolí snad už nikdo. Základem vztahu lékař - nemocný je rozhovor, nabízení alternativ dalšího postupu v diagnostice a terapii. Mladí lékaři jsou školení v psychologii přístupu k nemocným, i k těm, jejichž nemoc je vážná nebo dokonce u těch, u nichž je konec života v dohledu.

Jak je tedy možné, že i přednosta Ústavu etiky - člověk nejvíce povolaný - vidí největší problémy právě v komunikaci lékař - nemocný? Jak je možné, že stále největší počet stížností je na chování lékaře, jak koneckonců plyne i z výše avizované diskuse?

Dle mého je vina na obou stranách. Lékař by měl zůstat profesionálem za každých okolností. Tedy i v situaci, kdy nemocný opakovaně vyžaduje vysvětlení stavu, který mu byl již několikrát jasně předestřen. (Nyní protestující laiky žádám, aby si cvičně zkusili u svého partnera nechat opakovaně vysvětlit nějaký problém. A pak se na stejnou věc zeptali znovu a znovu. Jsem si jist, že už třetí vysvětlování bude provázeno nelichotivými výrazy ze strany vysvětlujícího). Pacient má povinnost se zeptat jako laik na odborné věci a lékař je povinen mu je objasnit a předat písemnou zprávu. Lékař profesionál by neměl dát najevo, že má zrovna i on zdravotní problém nebo že je právě v rozvodovém řízení. Na druhé straně je však třeba mít na paměti, že i lékař je člověk se svými emocemi a že reagovat klidně na agresivního nemocného po noční službě může být velmi obtížné. Pak se může stát, že lékař reaguje nepřiměřeně i na běžnou situaci. Což není jeho omluva, ale konstatování smutné skutečnosti.

Pacient přichází k lékaři s jistými obavami ze svého stavu, kterému nerozumí. V dnešním zdravotním systému je však často nucen se sám rozhodnout, kterou za nabídnutých alternativ sám zvolí. To může vyvolat jistou tíseň z neznámého a snazu "přehodit" odpovědnost na lékaře, což zase později v konečném důsledku může vést k výčitkám, že to byl lékař, který zapříčinil konečný špatný stav. Velmi často je důvod rozlady nemocného rozpor mezi "chci" a "mohu". Seriály různého druhu, bulvární zprávy o vyléčení doposud nezvladatelných chorob (které se posléze ukážou jako fake new) atd. mohou v nemocném vyvolat nepodloženou víru ve všemocnost medicíny, která je však konfrontována se skutečností, že některé věci prostě nejdou vyřešit. Agrese nemocného vůči lékaři je pak možným důsledkem tohoto stavu.

Zcela pomíjím situace vulgárního napadání lékařského personálu bez zjevné příčiny (znají velmi dobře osádky vozů RZP), kdy jde o situace, které jsou veřejně nepublikovatelné.

Je jasné, že otázka zdraví, nemoci, vážných chorob atd. je emočně silná a v těchto situacích se častěji stávají popsané případy nezvládnutí situace z obou stran. Lékař profesionál by měl zůstat nad věcí za každých okolností a nedat na sobě znát emoční vypětí. Pacient by měl naopak s rozvahou posoudit lékařské sdělení a i přes nepříznivý obsah si být vědom, že to není chyba lékaře, na kterého je třeba všechno "hodit" a posléze psát stížnosti.

Autor: Tomáš Vodvářka | středa 18.12.2019 8:47 | karma článku: 39.90 | přečteno: 4978x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Dům se zahradou (povídka na dočasnost)

Ten dům vypadal nádherně. Nebylo možné jej minout, byl vidět již z dálky. Moderní fasáda , tvary a neotřelé a nezvyklé architektonické prvky.

1.4.2020 v 3:04 | Karma článku: 30.02 | Přečteno: 903 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Falkirkské kolo (fotoblog)

V době domácího prodlévání a karantén člověk hrabe v archivu a objeví některé zapadlé vzpomínky. Třeba tu ze Skotska. Zvu Vás na projížďku.

27.3.2020 v 10:18 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 519 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Být italským či španělským lékařem.....

je za klidových podmínek docela dobře placená práce. Nyní se však ukazuje, že ona idylka se může proměnit v černou můru, kterou si neumíme představit.

24.3.2020 v 14:01 | Karma článku: 37.63 | Přečteno: 1975 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Radosti ostravského lékaře za dob pandemie (doplněno)

Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.

23.3.2020 v 19:19 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 6545 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

... co s těmi co nebrečí ....

Tak už se snad dobereme konce zmatků, kdy se vybírají mezi všemi postiženými ti, které odškodníme. Mne by zajímalo jak k tomu přijdou ti, kteří vybráni nebudou ?

3.4.2020 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Vilém Ravek

Sestřička z Thomayerovy nemocnice.

Sestrička z Kramárov – hrála se v devadesátých letech ve všech rádiích. Já teď však intenzivně myslím na jinou sestřičku. Na sestřičku z Thomayerovy nemocnice, o které nejspíše nikdo žádný písňový text nesloží.

3.4.2020 v 18:55 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 705 | Diskuse

Jiří Turner

Líbí se ti pomník Koněva? Tak se ti líbí vliv Sovětského svazu na naše novodobé dějiny!

Myslím si, že pokud se někomu Koněvova socha líbí, svědčí to pouze o jeho poněkud pochybném vkusu. Pokud ale s jejím odstraněním někdo nesouhlasí, tak možná jen zavírá oči před tím, co všechno tento pomník symbolizuje.

3.4.2020 v 18:19 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 432 | Diskuse

Milan Smrž

Možná pozitiva krize

Máme pokračovat dosavadním směrem nebo bychom se měli zastavil a v konsenzu hledat jiná řešení? Nemohla by právě dnešní krize být chvílí, v níž se zamyslíme nad nesmyslným paradigmatem stálého růstu a jeho devastujícími následky?

3.4.2020 v 18:11 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 113 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zůstaňte doma, řeklo Švýcarsko mimo jiné striptérkám

V titulku smutnou situaci odlehčuji černým humorem, ale švýcarská vláda přitvrdila, například počítá s omezením cestování až na půl roku.

3.4.2020 v 17:26 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 200 | Diskuse
VIP
Počet článků 712 Celková karma 36.73 Průměrná čtenost 2541

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....