Pro SSSR začala válka dne 17.9.1939 a nikoliv až 22.6.1941

16. 09. 2019 0:00:01
Zítra by se mělo po celém Rusku slavit. Tento ten před 80 lety začalo de facto evropské vítězné tažení Rudé armády, které skončilo dne 8.5.1945.

Všichni dříve narození si pamatují z dějepisu data 15.3.1939 a 1.9.1939. Datum 17.9.1939 bylo nejspíše nejen v učebnicích ČSSR, ale i ostatních satelitů tzv. lido-demo, cudně zamlčováno. Tento den vpadla do zad zoufale se bránícímu Polsku před Němci Rudá armáda, aby tak urychlila dobytí Polska, kde byl poslední odpor zlomen za necelé tři týdny. Rusové i Němci slavili první společné vítěství. Noviny v SSSR označovaly polské vedení za fašistické, aby tak "ospravedlnilo" svou invazi.

V listopadu téhož roku napadl Sovětský svaz Finsko. Důvod: mimo jiné údajné fašistické vedení země. Zde tolik úspěšní nebyli, neboť soudruh Stalin nechal krátce předtím vystřílet svůj generální štáb a přeživší armádní důstojníci nebyli schopni vést dobyvačnou válku. Přesto nakonec vše skončilo anexí cca 10% tehdejšího finského území a Sovětský svaz byl za tento čin vyloučen ze Společnosti národů.

V červnu 1940 pak následovala anexe Pobaltí. Jak zvykle následovalo "odstranění" části původních obyvatel - rozuměj popravy, deportace - aby poté zbylé obyvatelstvo téměř ve 100% souhlasilo s instalací proruské vlády a "dobrovolně" vstoupilo do svazu sovětských republik. Toto proruské nadšení obyvatel Litvy, Lotyšska a Estonska poté dostalo vážné trhliny při obsazení Pobaltí německou wehrmacht, kde ji vítali místní jako osvoboditele.

I přes hladovění svých obyvatel dodával SSSR v této době Německu, které pohlcovalo jednu evropskou zemi za druhou, obilí, ropu, rudu a další materiál. Při útoku na Norsko poskytl SSSR svůj přístav v Murmansku německému námořnictvu.

Sovětští komunisté i v době obsazování Evropy německou armádou poučovali své evropské bratry v ideologii, že je to vše správné,.že je nutné podporovat Hitlerovy plány a že je nutné odmítat boj proti okupantům. Své sepětí s nacisty dávali najevo třeba i tím, že deportovali Židy, uprchlé z Německa před nacisty, zpět do náruče svých věrných přátel z NSDAP. Existují i doklady, že předali gestapu seznamy německých komunistů.

O tom, že Stalin nechal v březnu 1940 povraždit polskou inteligenci a důstojníky v Katyni, nepochybuje u nás snad nikdo. Málo se už ví, že vykonavatelé poprav dostávali později řády Sovětského svazu. Soudruh Blochin, který údajně osobně zastřelil ranou do týla v katyňském lese 6.000 lidí (slovy šest tisíc), má svůj důstojný hrob na Donském hřbitově.

Ještě na jaře 1941, tedy rok a půl po začátku války, nebyl mezi Třetí říší a SSSR prakticky žádný zásadní rozdíl. V obou zemích byly koncentrační tábory pro odpůrce vládnoucí ideologie, v obou zemích se popravovalo ostošest ve snaze vytvořit nového člověka.

Všechno by mělo hladký průběh, nebýt plánu Barbarossa, který ze dne na den změnil z pohledu SSSR imperialistickou válku v tzv. Velkou vlasteneckou. Náhle si Stalin vzpomněl, že v jeho zemi nejsou jen soudruzi a soudružky, ale i bratři a sestry. V této další válečné episodě padly milióny obyčejných vojáků z celého SSSR, ale nikdo nespočítá, kolik jich zabil nepřítel a kolik vlastní neschopnost velitelů a jednotky Smerš, střílející svým vojákům do zad při náznaku polevení v útoku.

Nejen z uvedeného je zřejmé, proč nebylo Rusko jako nástupnický stát pozváno do Polska u příležitosti 80 let od vypuknutí 2. světové války. Zatímco Němci (kteří se bezesporu chovali k porobeným národům stejně zrůdně jako Rusové), opakovaně ústy svých nejvyšších představitelů vyslovili své hluboké omluvy a přesvědčení, že se podobné věci již nikdy nebudou opakovat, Rusko se s podobným přístupem nijak nenamáhá. Po krátkém otevření archívů v době Gorbačova a Jelcina se opět uzavřely a mnoho Rusů věří všem možným historickým desinterpretacím, včetně zmíněné Katyně.

Odstup od těchto událostí dovoluje klidnější a méně emocionální pohled. Pamětníků je jako šafránu, každým dnem jich ubývá a je nutné se spolehnout na archivy. Pokud je však někdo nechce poskytnout k nezávislému bádání ze strachu, že pravda vyjde najevo, je usmíření velmi obtížné, pokud je vůbec možné.

Pravda, pokání a prosba za odpuštění musí být prvním krokem. I za cenu, že z toho předmětný národ nevyjde zrovna nejlépe. Předstírat, že se tak zas moc nestalo, adorovat Stalina a provádět anexi území, o kterém si myslí, že by mohlo patřit jemu, není ta nejlepší cesta k usmíření. Prosté nepozvání na výše zmíněné setkání státníků je jen malinkatým připomenutím, že Rusku zbývá ještě dlouhá cesta.

Autor: Tomáš Vodvářka | pondělí 16.9.2019 0:00 | karma článku: 38.00 | přečteno: 1510x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Nechceš koupit Neurol?

Všechno na světě se dá nejspíše koupit i prodat. A což teprve tabletka, po které se rozplynou chmury a svět začne být krásnější. Takže - chceš koupit Neurol? Stačí zavolat...

20.11.2019 v 11:47 | Karma článku: 40.64 | Přečteno: 5812 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Jste solí země....

říká sv. Matouš o těch, kteří žijí v pravdě. Společnost Post Bellum pořádala již 10. ročník slavnostního předání cen těm, kteří jsou solí země a světlem světa. Byl jsem při tom a byl jsem tam rád.

18.11.2019 v 14:39 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 706 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Už někdo vyrábí žluté hvězdy s nápisem Jude?

Média zveřejnila ne až tak překvapivou informaci, že ve Skandinávii při 81. výročí Křišťálové noci byly zhanobeny židovské hřbitovy a na ulicích se objevily hákové kříže a Davidovy hvězdy.

15.11.2019 v 6:37 | Karma článku: 44.82 | Přečteno: 4623 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Byli disidenti opravdu zbyteční?

V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.

13.11.2019 v 6:29 | Karma článku: 42.48 | Přečteno: 3933 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Český lid si žádá krev

Marek Dalík byl svázán s ODS a to se neodpouští. Novináři se jali rýpat ve všem možném a touha davu po krvi byla vyslyšena.

22.11.2019 v 14:52 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 832 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Pohled do krajiny

Jsou situace, kdy se najednou všechna hodnotová měřítka změní. Když kdysi Noe stavěl archu a sháněl zvířata, jistě ho nezajímala aktuální míra inflace.

22.11.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Proč chcete zakazovat KSČM?

Kontraproduktivní urputnost. Dobrým úmyslem dlážděná cesta do nesnází. Jak jsem změnil názor aneb pohled člověka ročníku ʼ82

22.11.2019 v 12:49 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 395 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Zblázněná ostruha a babské rady.

Zbláznila se mi ostruha. Na dovolené. Na štěstí až v jejím závěru. Ale i tak jsem to schytal. Při tom to vše začalo docela nevinně. Pocit odřené achilovky a trochu prasklé paty. Ale ještě to šlo.

22.11.2019 v 12:47 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 178 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Opýtajte sa umelej inteligencie od Amazonu kto je pán Ježiš Kristus - 3.časť

Je čudné, že Alexa vyhlásila Ježiša za fiktívnu postavu a Mohameda za veľmi múdreho muža, najmä ak vezmeme do úvahy, že o Mohamedovi máme len záznamy od moslimov,

22.11.2019 v 12:16 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 211 | Diskuse
VIP
Počet článků 668 Celková karma 37.15 Průměrná čtenost 2488

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz