Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

21.srpen 1969 - den hnusu a hanby

Některá data naší novodobé historie byl měla být tak nějak více zvýrazněna pro poučení příštích generací. I ta, na která nemůžeme být hrdí. 

Rok poté, co naše malá země měla možnost ochutnat tu pravou tresť Brežněvovy doktríny omezené suverenity, se v našich ulicích znovu střílelo. Zatímco v roce 1968  po deklaraci bezbřehé arogance komunistického myšlení, v němž jsou národní sebeurčení a svoboda rozhodování směšnými pojmy, kterými se nikdo nepotřebuje zabývat, došlo k tomu, že sešup do šedivého bezčasí normalizace měl svou ouverturu v dalších mrtvých, tentokrát však kulkami spoluobčanů, oblečených v uniformách SNB, armády a především Lidových milicí, obdoby to SS z doby, kterou tehdejší občané stále dobře pamatovali.

Bylo to jakési symbolické zakončení roku mezi srpny 1968 a 1969, kdy ještě národ nesklonil hlavu. Pohřeb Jana Palacha se stal tichou demonstrací, o to více křičící do světa, že těch pár miliónů Čechů a Slováků má stále v paměti nedávnou dobu bez cenzury, dobu, jež i přes to, že byla pevně v rukách komunistických pohlavárů, se dalo volně dýchat, čl třeba jezdit za hranice lido-demo, případně číst to, co opravdu číst chce. 

V březnu téhož roku naši hokejisté na mistrovství světa porazili dvakrát po sobě tým SSSR. Jakkoli je míchání sportu a politiky problematické, tato dvě vítězství se stala nepochybnou symbolikou, vítězství chytrého Davida nad tupým Goliášem. Hokejisté navíc dali před světem najevo svůj postoj tím, že si přelepili na dresu rudou hvězdu nad lvíčkem (kde bývala a nyní zase je korunka). Nikomu nevadilo, že náš tým skončil až třetí. Bujaré oslavy neznaly mezí a vyústily až v provokaci StB, kdy byla rozbita kancelář Aeroflotu v dolní části Václavského náměstí. 

Stačil jeden rok. V srpnu 1968 byly naše ozbrojené složky "neutralizovány", nepochybně značná část příslušníků armády, sboru národní bezpečnosti a nejspíše i těch, co nosili uniformu LM, nečekala vpád vojsk Varšavského paktu do naší země a jistě měla k věci odmítavý postoj. V srpnu 1969 byly tytéž složky již připraveny hájit ono znásilnění vlastního národa a to i za cenu 5 životů a mnoha zranění. 

O den později - dne 22.8.1969 pak Federální shromáždění schválilo tzv."pendrekový zákon", umožňující zadržení osob na 21 dní, zvýšit trestní sazby za některé činy a vyhazovat lidi z práce a studenty ze škol. Tragickou a výmluvnou symbolikou bylo, že zákon podepsal tehdejší předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček, který byl ještě rok předtím ikonou protestu proti okupantům. Pokud by někdo hledal téma pro absurdní divadlo, není lepší osoby.

Symbolicky tak odstartoval 20 let trvající šílené doby "normalizace", kdy bylo lidem jasně sděleno, že pokud zůstanou za dveřmi svých bytů, chat a budou držet hubu, nechá je režim být. Bylo zřetelně deklarováno, že rozhodující nyní není pravda, život v ní, ale konformismus, podřízení se moci, která své nejvěrnější odmění snadnou kariérou či lepším zbožím. Naopak - těch několik bloudů, kteří si stále vedli svou a požadovali dodržování lidských práv - vykreslovala vládnoucí moc jako ztroskotance, což nebylo vzhledem k jejich počtu a isolaci až tak nepředstavitelné. 

Komunistická moc vedle tohoto znásilnění národa a pěti mrtvých způsobila i další nepředstavitelnou škodu. Ze země odešlo v letech 1968 -1989 odhadem čtvrt miliónu lidí. Většinou intelektuálních elit, těch, kteří si věřili, že se jinde uchytí, těch, kteří věřili ve svůj um a talent. Těch, kteří přestali doufat, že by své schopnosti uplatnili doma. Bez přehánění to lze nazvat genocidou inteligence, neboť genetický fond emigrantů se rozmělnil mimo naši vlast a její přínos byl pro ni navždy ztracen. Pro tak malý národ je chybění každého geniálního mozku citelnou ztrátou. 

21. srpen 1969 zůstane dnem hanby a hnusu, neboť to vše jsme si dělali navzájem, bez přímého zásahu ruských mužiků, v té době již ukrytých v lesích či zrekvírovaných kasárnách. 

Je třeba si to pamatovat. 

Autor: Tomáš Vodvářka | pondělí 19.8.2019 5:54 | karma článku: 45,26 | přečteno: 7226x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Vůle ke smyslu

Předpokládám, že se na mně nebude slovutný psychiatr Viktor. E. Frankl hněvat za vypůjčený název jeho knihy. Psal o extrémních podmínkách v koncentráku za války. Měl jsem však možnost zažít vůli ke smyslu v současné době

22.4.2024 v 13:03 | Karma: 24,95 | Přečteno: 585x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma: 21,89 | Přečteno: 398x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Politika jako cirkusová aréna

Pamatujeme si všichni, když po našich krajích jezdily cirkusy. Ty lepší měly dravé šelmy a krotitele, koně a krasojezdkyně, akrobaty. Ale všechny měly klauny. K všeobecnému obveselení.

21.3.2024 v 12:14 | Karma: 39,86 | Přečteno: 2955x | Diskuse| Politika

Tomáš Vodvářka

"Poslední mohykán"?

Možná dojde k soudnímu řízení s devadesátiletým velitelem Pohraniční stráže, který nese odpovědnost za usmrcení několika lidí, kteří se snažili překročit státní hranici ČSSR

20.3.2024 v 11:21 | Karma: 35,99 | Přečteno: 2901x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Maratón - povídka na neděli

Už viděl cíl. Za páskou stáli ti, kteří jej znali, které znal on a kteří jej vítali s nadšením jako dávno ztraceného syna. Schválně zpomalil, jako by už vůbec nebyl důležitý faktor času.

17.3.2024 v 7:04 | Karma: 17,83 | Přečteno: 358x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 975
  • Celková karma 35,50
  • Průměrná čtenost 2559x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám