Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Budou konečně potrestány vraždy na hranicích?

29. 07. 2019 16:27:04
30 let po změně režimu se o případy zavražděných osob na hranicích tzv."železné opony" začíná zajímat německá prokuratura, pohříchu jen o občany německé národnosti.

Jako modelový případ je připomínána vražda mladého muže Hartmuta Tautze, jenž byl roztrhán psy zhruba 20 metrů od tehdejší hranice mezi ČSSR a Rakouskem poblíž Bratislavy. Nešlo o náhodný střet jedince, snažícího se dostat ven ze socialistického blahobytu do kapitalistického pekla s nějakým ořechem. Šlo o speciálně vycvičené psy, kteří měli své označení SUP (samostatně útočící pes). Byli drženi v kotcích, úmyslně cvičení k zuřivosti vůči lidem.

V roce 1986 již nebyly hraniční dráty pod vysokým napětím (lze s úspěchem pochybovat, že šlo o jakési humanitární gesto, spíše už nebyly peníze). Hledalo se tedy jiné řešení, které by umožnilo v co nejrychlejším čase dostihnout "narušitele" a to zejména v místech, kde prostě nešlo vystěhovat množství obyvatel tak, aby hraniční pásmo bylo dostatečně široké. Psy dokonce nebylo nutné vypouštět ručně, kotce byly ovládány tak, že dvířka otevřel impuls pohybem na drátěném zátarasu. Psi byli vycvičeni tak, že ve dvojici jedince dostihli, povalili na zem a poté.......

U tohoto případu víme, že psi se jmenovali Roby a Rišo. Psovodi se jmenovali Ivan Hirner a Oldřich Kovář.

Hartmut Tautz utrpěl strašlivá zranění. Byl de facto skalpován, další poranění psími čelistmi měl ve tvářích a na stehenní kosti. Přesto - jak se později prokázalo - nemusel zemřít, pokud by mu byla poskytnuta ihned odpovídající lékařská pomoc. Jelikož však oba členové PS nejprve zjišťovali, jestli je Hartmut Tautz sám, byl nešťastník odvezen o mnoho později k lékařské pomoci, kdy se již plně rozvinul hemoragický šok, který již nešlo zvládnout.

Případ byl sice postoupen k řešení vojenské obvodové prokuratuře (konkrétně JUDr.Tiboru Gaplovskému), nicméně závěr byl takový, že "vše bylo učiněno v souladu se zákonem o ochraně státních hranic".

Nalezení opravdových viníků není samozřejmě těžké. Nebyli to zmínění dva členové PS, které by v případě zdařilého úniku jedince přes hranice čekaly tvrdé tresty v Sabinově a jistě to nebyli ani dva zmínění vlčáci. Plnou vinu nesou ti, kteří tento nelidský systém tzv. ochrany státních hranic instalovali a udržovali v chodu. Kupříkladu JUDr. Gustáv Husák, generální tajemník KSČ, Milouš Jakeš, dobře vypadající důchodce, kterému je poskytována v této zemi jistě vysoká pense a dokonalá zdravotní péče. Lubomír Štrougal - předseda vlády ČSSR, kterému se rovněž dobře daří v jeho pokročilém věku. A nepochybně další a další pohlaváři, jejichž jména nejsou tolik známa, nicméně na jejich rukách lpí krev Hartmuta Tautze.

Zmíněné vyšetřování se týká pouze 4 německých občanů (tehdejší NDR). Ústav pro dokumentaci zločinů komunismu popisuje 266 lidí, kteří byli v letech 1950-1989 zabiti při pokusu o překonání státní hranice. Jejich jména už dnes nikomu nic neřeknou, dokonce se u některých dodnes neví jejich jméno a původ.

Je otázkou, jestli zmíněné vyšetřování společné česko-německé komise nakonec dostane někoho před soud. Čas výrazně pokročil, některé věci už společnost tolik nepálí, aby jim věnovala větší pozornost. Mnoho pachatelů se ze svých činů již zodpovídá ve zcela jiné než pozemské dimensi.

Příslušníka SS Antona Mallotha, kterého v jeho pokročilém věku téměř 90 let, navíc nemocného generalizovanou zhoubnou chorobou, přivezli k soudu v roce 2001 na vozíku, aby si vyslechl, že je hnusný sadistický zločinec, který páchal své zločiny v Malé pevnosti v Terezíně. Nikdo už nepožadoval nějaký trest odnětí svobody atd. Jen bylo třeba jasně ukázat, že ten bezbranný stařeček byl v dřívější době sadistický vrah a že kohokoliv může světská spravedlnost doběhnout i v posledních dnech jeho žití.

Paradoxem naší doby zůstává, že i my máme naše "Mallothy", kteří místo trestu či aspoň sdělení viny a všeobecného opovržení klidně rozdávají svá "moudra", píší své paměti a nemají nepochybně ekonomickou nouzi. Na rozdíl od těch, kteří jen chtěli odejít pryč z jejich područí a jejichž jména už znají nejspíše jen jejich pozůstalí.

Pomník známým i bezejmenným obětem komunistického teroru na hranicích v Mikulově (tomvod)

Prameny: Luděk Navara: Příběhy železné opony, nakl Host, Brno 2006

Autor: Tomáš Vodvářka | pondělí 29.7.2019 16:27 | karma článku: 40.29 | přečteno: 3579x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Už máte tričko s Heydrichem?

Je totiž ke koupi, stejně jako hrnky s portrétem Adolfa Hitlera. Pokud by Vám to nestačilo, jsou k mání jeho sebrané projevy nebo knížka pro děti s názvem Jedovatá houba, kterou je míněn Žid.

20.2.2020 v 8:01 | Karma článku: 42.35 | Přečteno: 4697 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Pohádka o hloupé ranhojičce a chytré rádkyni

Milé děti, budu vám vyprávět pohádku, jak chytrá rádkyně zvítězila nad hloupou ranhojičkou, to abyste věděli, že hloupost bude vždy potrestána a chytrost nakonec zvítězí

15.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1728 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ministerstvo omluvy

"Rozmohl se nám tady takový nešvar", prohlásila by paní Holubová o dnešní době. A nešlo o to napsané slůvko na tabuli, které používá i Šebková.

14.2.2020 v 13:09 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 4429 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Židovský humor XVII

Nauč se smát, aniž bys plakal, vece jedno hebrejské přísloví. Takže - další porce vtipů pro zlepšení nálady

11.2.2020 v 18:18 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1001 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

ANO je zkorumpovaná strana

Kdokoli dostává nějaké peníze, je nutně zkorumpovaný. Babiš slovy svého obhájce vysvětluje, že je přece samozřejmé, když jako premiér ze strany, kterou založily peníze Agrofertu, hájí její zájmy.

21.2.2020 v 10:24 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 340 | Diskuse

Jan Dvořák

Stavět lze rychle a levně i teď, například v Lánech

Některé mediální informace pozitivně ovlivní čtenáře natolik, že vlastní kritická stanoviska k určitým jevům přehodnotí. Dostane se mu totiž příkladu ze života, že to tak "černé" není, že v paušalizování ojedinělostí se mýlí.

21.2.2020 v 9:24 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jan Bartoň

Ombudsman Křeček „nežádoucí“ osobou

Nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček přijel k úřadu a čekali ho tam zástupci podporovatelů a odpůrců. Ti druzí ho nechtěli pustit do budovy úřadu hlavním vchodem.

21.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 32.78 | Přečteno: 925 | Diskuse

Vladka Spidlova

Lidi, vy to nevidíte?

Nevidíte to, že se nám po takřka sto letech vrací to, co před těmi takřka sto lety rozvrátilo celou Evropu, celý svět?

20.2.2020 v 12:56 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 340 | Diskuse
VIP
Počet článků 698 Celková karma 38.32 Průměrná čtenost 2544

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...