Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Nového roku se čeští lékaři stanou potenciálními zločinci.

14. 08. 2017 20:01:22
Že nevěříte? Jeden můj kolega mi poslal svou úvahu, z níž vyplývá, že tomu bude skutečně tak. Stačila mu jedna návštěva dopravního policisty

Jak známo, od Nového roku se zavádí plošná povinnost všech lékařů předepisovat recepty elektronickou cestou - tzv. e-recept. Současný princip /který zde platil po staletí/ spočíval v tom, že lékař vybere předepsaný lék, napíše jej ručně či vytiskne na papírový recepis a předá nemocnému. Ten si jej vyzvedne ve své lékárně.

Nově lékař nastaví ve svém programu lék a pošle žádost na tzv. Centrální úložiště elektronických receptů. Z něj by mělo dorazit bleskově schválení a na papír je vytisknut čárový kód, dle kterého pak v lékárně bude vydán příslušný medikament.

Zmíněný kolega mne však zaujal poznámkou, která vyplynula z jeho rozhovoru s oním policistou. Pokuty, které jsou udělovány za dopravní přestupky, jsou stanovovány dle společenské nebezpečnosti protiprávního jednání. Každý chápe, že pokuta za špatné parkování bude jistě menší než ta za jízdu pod vlivem alkoholu.

Zákonodárce však v zákonu o elektronické preskripci č. 378/2007 /konkrétně v paragrafu 80/, stanovil pokutu za nerespektování povinné elektronické preskripce až do výše 2.000.000,- Kč /slovy dvou miliónů korun/. Není mi známo duševní pohnutí poslance, respektive celého poslaneckého sboru, který schválil tento paragraf. Jaká společenská nebezpečnost tkví v tom, že pacient dostane stejný lék ve stejném množství a jediným rozdílem bude to, že místo čárového kódu přinese do lékárny název léku? Nelze než připustit, že občasné vtipy o hladině IQ poslanců, jež se limitně blíží nule, nejsou ani vtipem.

S nástupem účinnosti tohoto zákona čekají naše občany další ústrky. Ve zprávách se dozvídáme o stále větším a větším nedostatku zejména praktických lékařů, kteří již na mnoha místech přesluhují. Po zjištění podobných zvěstí se jich nemálo rozhodne, že prostě svou praxi ukončí a odejdou do penze. Mnoho z nich ještě píše své zprávy na psacích strojích a elektronizaci své praxe již prostě nechtějí zavádět. Hrozba nehorázné pokuty za neuposlechnutí předmětného zákona jim rozhodnutí ulehčí. Mnohdy jde o staré ostřílené praktiky, jejichž zkušenosti jsou k nezaplacení.

Další lahůdkou je paragraf, který neumožňuje předat recept rodinnému příslušníkovi. Snad každý z nás má doma starého rodiče, babičku či dědečka, kterému již stav jeho těla nedovoluje jednou za tři měsíce dojít k svému lékaři pro recept. Autor článku - neurolog - má podobných chronických a těžce postižených nemocných ve své péči několik stovek a dosavadní systém předávání receptů byl bezproblémový. Jistě - onen recepis lze poslat buď na mail či dokonce na mobil, ale kdo zná starší generaci ví, že toto může být problémem.

Lékař zcela ztratí informaci o tom, jestli v době předpisu léku není dotyčný zrovna hospitalizován. V tom případě je totiž jeho léčba hrazena z prostředků nemocnice a případný předpis účinného léku je připsán k tíži předepisujícího ambulantního lékaře. Autor článku již zažil před lety tento případ ve své vlastní praxi a dotáhl jej k soudu. Tam mu bylo sděleno, že i když předepsal lék v dobré víře, musí jej uhradit a případné náklady pak soudně vymáhat od příbuzných pacienta, kteří jej o současné hospitalizaci neinformovali. Že těchto případů bude po zavedení e-receptu přibývat, je logické.

Elektronizace má pomáhat oběma stranám a urychlovat administrativu. Lékaři dobře vědí, který systém danému stavu prospívá a který je naopak zbytný či přímo škodlivý. Pakliže je v zákoně dána možnost likvidace ambulantní praxe pro naprosto bagatelní "přestupek" a z lékařů se stávají zločinci /dle výše zmíněné pokuty jsou na úrovni násilníků a lupičů a jejich kauce/, pak se nelze divit, že personální devastace zdravotnictví bude pokračovat. Že mnoho lékařů po zvážení podobných buzerací zvolí raději klidnější /a lépe placené/ místo v zahraničí.

Bylo by dobré, aby pacienti, kteří budou druhotně postiženi těmito kroky spolkli své kletby a nadávky v ordinacích a začali "obtěžovat" své poslance. Bylo by to jistě prospěšnější a účinnější.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Tomáš Vodvářka | pondělí 14.8.2017 20:01 | karma článku: 47.26 | přečteno: 14660x


Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Zpráva ze zasedání ÚV KSČM

Naší agentuře Hádám se podařilo jako jediné proniknout na první uzavřené povolební zasedání ÚV KSČM po projevu Miloše Zemana na jejich sjezdu.

22.4.2018 v 16:27 | Karma článku: 30.12 | Přečteno: 949 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

O dvou symbolech naší doby

V době postfaktické symboly potřebujeme. Vědět, že i přes turbulence jsou jisté konstanty, na nichž lze stavět.

21.4.2018 v 8:55 | Karma článku: 37.68 | Přečteno: 1885 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Šalom Jisrael !

V těchto dnech slaví stát Israel 70 let své podivuhodné existence. Každý, kdo jej navštíví, odjíždí s pocitem neobyčejného genia loci a s touhou se tam zase vrátit.

20.4.2018 v 14:37 | Karma článku: 28.93 | Přečteno: 522 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nepatrní lidé

Píšu blogy 5 let. Občas i o smutných věcech a smutných lidech. Dneska udělám výjimku a napíšu o třech nepatrných, kteří jsou solí této země.

19.4.2018 v 13:32 | Karma článku: 32.48 | Přečteno: 1123 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Čermák

Cože? Gender, to je jako věda?

Dnes jsem v Dobrém ránu ČT zaznamenal rozhovor o letošním Festivalu populárně vědeckých filmů AFO. A prý tam má být rozhovor s vědcem přes genderové studie. Cože? Gender má být jako vědecký obor?

23.4.2018 v 12:05 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 459 |

Vlastimil Nesrsta

Není pohlaví jako pohlaví

Jednou z velkých vymožeností naší doby je, že kromě dvou biologických pohlaví od přírody máme od genderových expertů na výběr z 58 sociálních pohlaví, a to bez ohledu na to, co máme mezi nohama.

23.4.2018 v 11:02 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 392 | Diskuse

Alena Křehotová

Asi změním názor - na lidstvo

Už mnoho let si myslím, že: a) Matce přírodě jsme se jako lidstvo nepovedli; b) coby druh jsme se jí navíc vymkli z rukou; takže c) by s námi měla zatočit jak s dinosaury. Ale možná to není taková hrůza.

23.4.2018 v 10:51 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 170 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Kdo mě chrání? Nebo….jak je to?

Před čím? Před kým? Proč? Kdo z toho má profit? Jaký to má vše vlastně smysl? A není to náhodou všechno jinak?

23.4.2018 v 9:07 | Karma článku: 32.08 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Stanislav Dupač

O Německu, jeho potížích a o tom, že imigranti nejsou příčina! A také o rasizmu

"Sedněte si do auta, jeďte do Německa, hodně se koukejte, pak se vraťte a znovu se zamyslete nad těmi nesmysly, kterými zaplavujete veřejný prostor. Žádná rozvrácená země neexistuje." Ano, tak to na první pohled vypadá. Ale!

23.4.2018 v 7:00 | Karma článku: 41.92 | Přečteno: 2130 | Diskuse
VIP
Počet článků 439 Celková karma 34.81 Průměrná čtenost 2277

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.