Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tyranie

21. 05. 2017 8:28:08
Jak moc jsme vůči ní imunní? Myslíme si, že existuje v současné době jen v jakési orientální podobě? Jaké iluze máme o vlastním smýšlení a postojích vůči ní?

Nedávno byla vydána kniha jednoho z předních intelektuálů současnosti Timothy Snydera, který je znám jako historik. U nás vyšly v minulých letech jeho dvě rozsáhlé publikace Černá zem /Holokaust, historie a varování/ a Krvavé země /Evropa mezi Hitlerem a Stalinem/, které by měly být základem jakékoli osnovy při studiu dějin 20. století. Autor byl rovněž hostem na loňském festivalu Colours of Ostrava, kde s profesorem Bostonské university Igorem Lukešem a moderátorkou Petruškou Šustrovou připravili posluchačům jedinečný intelektuální zážitek.

Autorova nová útlá kniha s názvem Tyranie nás ve 20 kapitolách uvádí do žhavé současnosti. Jak prohlásila nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová:"Spějeme rychle k fašismu. Timothy Snyder nás zanechává bez veškerých iluzí o nás samých".

Autor nás poměrně rychle a přesně vyvádí z představy, že jsme jako lidstvo imunní vůči despociím, kolapsu demokracie a morálky, že naše osobní výbava, o které si myslíme, že je dokonalá a nezničitelná, může poměrně rychle vzít za své v nových podmínkách, na nichž ovšem aktivně participujeme svým pasivním postojem.

Už první kapitola s názvem "Nepodřizuj se předem" tvrdí, že autoritářský režim si svou moc nemusí vynucovat, neboť ji získá samovolně. Lidé uvažují, co po nich represivní vláda bude chtít a pak se podle toho začnou dobrovolně chovat. To je zdrojem politické tragédie. Připomíná postoj Rakušanů po anšlusu Hitlerem, kdy rakouští nacisté začali veřejně pronásledovat Židy a ti, kteří nacisty nebyli, tomu zaujatě a pobaveně přihlíželi. Že jde o universální postoj, dokládá slavným pokusem amerického psychologa Milgrama z roku 1961.

Ten připravil pokus, kdy skupině studentů a lidí z okolí sdělil, že bude proveden experiment, zkoumající lidskou učenlivost, při níž testující skupina bude druhé skupině dávat elektrický šok po špatné odpovědi. Ve skutečnosti však testovaná skupina, napojená na dráty, měla bolest jen předstírat. Když pak testující osoby začaly za chybné odpovědi dávat jedincům šoky, odhalil se hrozný výjev. Lidé, kteří se navzájem vůbec neznali a nic proti těm druhým neměli, přidávali intensitu elektrických ran bez ohledu na to, že trpící je prosili, ať toho už nechají, bušili do skla a naříkali, že je bolí srdce. Přesto většina testujících dodržela pokyny psychologa Milgrama až do konce s aplikací maximálních impulsů. Někteří testovaní předstírali i smrt. Ani jedinci, kteří své oběti virtuálně nezabili se po skončení pokusu Milgrama nezeptali na zdravotní stav testovaných.

Milgram pochopil, že pokud jedinec dostane od nového držitele moci autoritativní pokyn, projeví neuvěřitelnou ochotu ublížit druhému či jej ve službě novému cíli bezcitně zabít. Je třeba zdůraznit, že nešlo o německé občany, mající "historické zkušenosti", ale o studenty University of Yale.

Názvy dalších kapitol jsou velmi výmluvné:

"Ochraňuj instituce a braň je"

"Varuj se státu jedné strany"

"Přijmi odpovědnost za podobu světa"

"Nepoužívej fráze, přemýšlej o tom, co říkáš"

"Chraň si soukromí"

"Když nastane, co bylo nemyslitelné, zachovej klid"

Jedna z kapitol nese název "Pamatuj na profesní etiku". V ní se mimo jiné praví: " Jestliže začnou političtí předáci dávat negativní příklad, je o to důležitější zachovávat profesní věrnost náležitým postupům. Právní stát se obvykle nedá rozvrátit bez právníků, monstrprocesy se nedají pořádat bez soudců. Autoritáři potřebují poslušné funkcionáře a velitelé koncentračních táborů hledají podnikatele se zájmem o levnou pracovní sílu".

Nacista Hans Frank byl před válkou osobním právníkem Adolfa Hitlera. Po jejím vypuknutí se stal generálním guvernérem okupovaného Polska, kde byly vražděny miliony Židů a dalších polských občanů. Tvrdil, že "zákon má sloužit rase a cokoli prospívá rase, je tedy zákonem". Němečtí lékaři se zapojili do hrůzných experimentů v koncentračních táborech, byli podepsání pod programem s názvem T4, který zabíjel psychicky nemocné jedince či děti.

Autor uvádí, že jednotlivé profese si mohou zformulovat vlastní zásady etického jednání, zaplňující mezeru, která zeje mezi osamělým jedincem a odtažitou vládou. Pakliže se jedinci profesní skupiny chápou jako skupina se společnými zájmy, vázaná universálně platnými normami a pravidly, může jim to vlít sebevědomí a poskytnout i určitou míru moci. Právě ve výjimečných situacích musí být dříve postulovaná etika závazná. Pak nemůže dojít k onomu často slýchanému "pouhému plnění rozkazů". Pokud ovšem příslušníci dané profese nechají etiku oboru splynout s momentálními emocemi, může se snadno stát, že se začnou vyjadřovat a jednat způsobem, který by do té doby považovali za nepředstavitelný.

Kniha má pouhých 100 stran. Je však dokonalou kvintesencí dnešních problémů společnosti a přesně pojmenovává základní etalony lidského chování. Je rovněž návodem, jak se vyznat v chaosu dnešní doby a zachovat si vlastní tvář a svědomí.

Autor: Tomáš Vodvářka | neděle 21.5.2017 8:28 | karma článku: 26.91 | přečteno: 766x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Strach jako volební program

Opakuje se to stále a nejen u nás. Místo pozitivního programu se masám nejprve vyloží katastrofický scénář a poté nabídne spasitel s jednoduchým receptem. A stále to zabírá....

18.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 35.03 | Přečteno: 2799 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tak jen na čtyři roky a dost, říká Andrej

Budu v politice jen čtyři roky a poté odejdu do soukromí, prohlásil zatím nejsilnější kandidát na premiéra.

8.10.2017 v 8:42 | Karma článku: 42.79 | Přečteno: 4479 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

A vítězem voleb je.... Tomio Okamura

Že se to někomu může jevit jako předčasné prohlášení je dáno pouze nedostatkem informací. Po přečtení listu "Na vlastní oči" jsem o tom přesvědčen

6.10.2017 v 7:29 | Karma článku: 32.72 | Přečteno: 2005 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tož pije nebo ne?

Dnešní Lidové noviny zveřejnily v podstatě sólokapra. "Miloš Zeman rázně omezil pití", hlásá titulek. Ten to vzápětí dementoval tím, že novináři lžou.

5.10.2017 v 17:55 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 2480 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Čumpelík

Povolební šaškárna politických stran a hnutí

Pokud si vážení politici myslí, že občané jsou zvědaví na to, jak se budou předvádět a ukazovat, jak jsou jejich politické strany a hnutí morální, jen proto, že vítěz voleb je trestně stíhán, tak jsou na omylu.

24.10.2017 v 12:52 | Karma článku: 10.19 | Přečteno: 150 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

„Babiš si asi dělá kozy a já zase byl jednou za užitečného idiota“

"A. Babiš jako jediný vyhraje na celé čáře parlamentní volby, a to na tvrdém vymezování se proti profkáknutým tradičním politickým stranám, a teď je prosí, aby s ním šly vládnout. Já se z toho picnu".

24.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 566 | Diskuse

Přemysl Čech

Kam až je Babiš ochoten zajít v touze po moci?

Před čtyřmi lety Andrej Babiš psal, že pokud si někdo myslí, že ho těší vstoupit na politickou scénu, tak ať na takovou myšlenku hodně rychle zapomene. Jeho úmysly jsou čistější než čisté a jinak to u něj ani být nemůže.

24.10.2017 v 10:24 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 870 | Diskuse

Jan Dvořák

Oranžoví hasiči – reportáž ze super elitního útvaru z Lidového domu

Elitní útvar si zakládá na sto čtyřicetileté tradici. V jeho čele byli a jsou význační hasiči, kteří to s hadicemi dotáhli vysoko, až na Hrad či do Strakovky. Bezhlavě nekropí, a raději dvakrát měří, než aby jednou stříkli vedle.

24.10.2017 v 10:23 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 355 | Diskuse

Vladimír Zeman

Povolební chaos.

Přečetl jsem si pozorně komentář Václava Klause ml. k právě proběhlým volbám. Vážně bych si přál koalici ANO a ODS už kvůli možné nominaci Václava Klause ml. na ministra školství. To je rezort, který potřebuje odborníka.

24.10.2017 v 10:04 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 624 | Diskuse
VIP
Počet článků 377 Celková karma 34.39 Průměrná čtenost 2210

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.