Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Nechali byste se očkovat proti Ebole?

5. 02. 2015 7:24:48
Pokud by se ona nemoc objevila v naší zemi, což není vůbec vyloučeno, asi jen málo občanů by onu zatím hypotetickou možnost nevyužilo. Důvodem očkování by byl strach z onemocnění s vysokou úmrtností.

Zjednodušeně řečeno, očkování /neboli vakcinace/, je systém, kdy je do organismu vpraven oslabený původce nemoci, který vyvolá patřičnou reakci organismu s vytvořením protilátek proti chorobě. V okamžiku setkání očkovaného jedince s infekčním agens je organismus na nemoc "připraven" protilátkami a nemoci se účinně brání. V drtivé většině případů člověk prakticky nepozná, že se s nemocí setkal a dokladem je jen zvýšená hladina protilátek v jeho krvi jako doklad, že se o původce nemoci "otřel". V horším případě má nemoc jen lehký průběh.

5. února 1874 zavedl říšský kancléř Otto von Bismarck povinné očkování proti neštovicím a to u dětí do dvou let věku, které nemoc ještě neprodělalo. Byla to reakce na epidemii z období německo francouzské války v letech 1870-71, kdy byla z Francie tato nemoc zavlečena do Pruska, kde na ní zemřelo více jak 60 tisíc lidí. I tehdy musel bojovat s předpojatostí a odporem, nicméně úspěch tehdy překonal veškerá očekávání. Zbývá dodat, že neštovice byly v 70. letech minulého století eradikovány /zcela odstraněny/ v programu Světové zdravotnické organizace, na němž se podílel český profesor Raška.

Komunistický režim měl spoustu negativ, o nichž netřeba hovořit. Měl však svá pozitiva a jedním z nich bylo povinné očkování proti nakažlivým nemocem. Málo se ví o tom, že ČSSR v letech 1957-1959 zahájilo plošné očkování dětí proti dětské obrně /poliomyelitida/ a to vakcinou, vynalezenou americkým virologem A.B. Sabinem. V druhé polovině roku 1960 se na našem území již nevyskytl žádný případ. Naše země tak dosáhla jedinečného úspěchu jako první na světě a teprve po nás se postupně přidávaly i vyspělejší západní země. Možná by nebylo od věci, aby se k tématu očkování vyjádřili dožívající postižení senioři, kteří ještě nebyli v programu očkování proti dětské obrně a celý život měli vážné motorické omezení.

Protesty současných odpůrců očkování vycházejí z prostého faktu, že ony nemoci se u nás buď nevyskytují, nebo je jich jen zanedbatelné množství, které je statisticky nevýznamné. Tento fakt dodává odpůrcům pocit zbytečnosti očkování. To, že se choroby u nás momentálně neobjevují však neznamená, že nejsou hrozbou. Současný globální svět, kdy se jedinec v inkubační době /tedy ve fázi, kdy o své nemoci neví/ ocitne za 12 hodin na druhém konci světa, umožňuje nevídanou rychlost šíření nemoci. Žádné i sebedokonalejší zdravotnictví a kontroly na letištích tento způsob šíření nemoci prostě nezastaví.

Argumentem odpůrců bývají rovněž komplikace očkování. Jak vám sdělí pediatři, jde o nevýrazné potíže, kdy dítě po očkování může být mrzuté, mírně se mu zvýší teplota, vše za pár dní odezní. Závažné komplikace jdou téměř vždy na vrub přehlédnutí již běžící nemoci dítěte, které oslabeno dostává další infekční agens a nemoc může propuknout. Velmi pečlivé testy vakcín prakticky vylučují možnost vadného očkovacího materiálu. Skutečných komplikací je mnohem méně, než je jejich publicita.

Jednou ze základních funkcí státu je ochrana jeho obyvatel. Ohrožení může mít různé podoby, pandemie infekční chorobou je jednou z nich. Striktní dodržení očkovacího režimu u všech obyvatel je v tomto směru více než žádoucí. Při poklesu počtu očkovaných se může stát, že se i očkovaný jedinec setká s masivní infekcí od neočkovaného, kdy mu jeho "ochrana" tolik nepostačuje. Takzvaná svoboda jedince /většinou jde o rodiče dítěte, kteří brání očkování/ narazí na svobodu druhého, který chce být od vážné nemoci ušetřen. Pokud by rodina žila zcela osamoceně v lesích a neměla kontakt s civilizací, bylo by možné považovat očkování proti infekčním nemocem za zbytečné. Ve střední Evropě takových míst moc nebude.

Je otázkou, jestli i očkování proti nemoci, která nemá onu pandemickou vlastnost /kupříkladu klíšťová encefalitida/, je pouze a jen otázkou jedince a jeho svobodného rozhodnutí. Invalidizace zcela zdravého člověka, který podcenil riziko a byl infikován, stojí společnost nemalé prostředky k jeho životu. Z tohoto pohledu je i "soukromé" očkování celospolečenský problém.

Je třeba si položit otázku: byli byste klidní, pokud by do školky, kam chodí Vaše dítě, bylo přijato dítě z oblasti, kde se vyskytuje virus Eboly?

Autor: Tomáš Vodvářka | čtvrtek 5.2.2015 7:24 | karma článku: 14.07 | přečteno: 583x

Další články blogera

Tomáš Vodvářka

Dům se zahradou (povídka na dočasnost)

Ten dům vypadal nádherně. Nebylo možné jej minout, byl vidět již z dálky. Moderní fasáda , tvary a neotřelé a nezvyklé architektonické prvky.

1.4.2020 v 3:04 | Karma článku: 30.02 | Přečteno: 898 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Falkirkské kolo (fotoblog)

V době domácího prodlévání a karantén člověk hrabe v archivu a objeví některé zapadlé vzpomínky. Třeba tu ze Skotska. Zvu Vás na projížďku.

27.3.2020 v 10:18 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 518 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Být italským či španělským lékařem.....

je za klidových podmínek docela dobře placená práce. Nyní se však ukazuje, že ona idylka se může proměnit v černou můru, kterou si neumíme představit.

24.3.2020 v 14:01 | Karma článku: 37.63 | Přečteno: 1972 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Radosti ostravského lékaře za dob pandemie (doplněno)

Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.

23.3.2020 v 19:19 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 6544 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Robert Šimeček

Je čas začít vnímat věci reálně, čím dříve, tím lépe a více v klidu.

a) pokud bude někdy nějaká vakcína, tak ne dříve než za rok b) restrikce epidemii přidusí, ale nikdy vir zcela nevymýtí c) stádová imunita je opět jediná cesta d) důsledky na nynější ekonomický systém budou naprosto devastující

3.4.2020 v 17:05 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška na veřejnosti vyšpulila ňadra

„Honzo, skočíme po práci na kafe na zahrádku?“ Zeptala se mě po telefonu má věrná kamarádka nádherných barokních tvarů. Byl jeden z posledních vlahých dní loňského podzimu a já její nabídku nedokázal odmítnout.

3.4.2020 v 14:38 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 819 | Diskuse

Mário Oláh

Odporúčania k zvládnutiu koronavírusovej hystérie

Pozemskú civilizáciu aktuálne postihuje koronavírusová psychóza, ktorá je plánovaným trikom predátorských iluzionistov, ako urýchliť posun k novému "svetu" podľa ich vízií.

3.4.2020 v 14:34 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 114 |

Lukáš Burget

Je libo pivo Corona? Nebo raději z českého minipivovaru?

Kdysi jsem Coronu ochutnal a řeknu to narovinu – nic moc. Ale krach tomuto mexickému pivovaru také nepřeji, stejně jako žádnému jinému, především českému. S pivem je to nyní zkrátka těžké.

3.4.2020 v 14:00 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 216 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Nestěžujme si, vždycky může být hůř ...

Všechno zlé je k něčemu dobré. Alespoň se planeta ,,nadechne," rodiče si začnou vážit učitelů, děti zjistí jaké to bývalo dřív, když se večery trávily s rodinou a uvědomí si, že příroda či kamarádi jsou lepší než gauč s tabletem.

3.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 462 | Diskuse
VIP
Počet článků 712 Celková karma 36.73 Průměrná čtenost 2541

Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....